

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The Levenhuk Wezzer Grill BT40 is your personal grilling assistant. Simply install it in your grill lid in place of the original thermometer and it will start carefully monitoring everything inside. With it you’ll always know exactly how well done your steak or chicken fillet is and you can control the heat under the lid so your dish turns out just as you intended: tender juicy and appetizing.
The kit includes two wired probes but if needed you can also connect up to four probes (additional ones are sold separately) to monitor several pieces of meat simultaneously. An additional built-in sensor in the thermometer body tells you when the ideal cooking temperature is reached in the cooking zone. It is a universal solution and the device easily fits the lid of almost any grill regardless of whether it is a charcoal gas wood pellet kamado or classic smoker.
The convenient round backlit LCD display shows all the essentials: current meat and ambient temperature target doneness battery level and the active probe number. The thermometer connects to your smartphone via Bluetooth and the ToGrill mobile app allows you to manage cooking remotely: change the settings set sound alerts for when the dish is ready or reaches your chosen temperature or simply watch the process without leaving your lounge chair or bench swing.
Accuracy is the key advantage of the Levenhuk Wezzer Grill BT40. It measures ambient temperature in the range of +30°C to +400°C and meat temperature from 0°C to +300°C. The margin of error is minimal at no more than ±2%. You can also use the thermometer as a handy countdown timer for nearly 12 hours.
The thermometer is compact and lightweight. Therefore it won’t weigh down your grill lid or get in the way while cooking. It runs on 2 AA batteries that are easy to replace thanks to the compartment that is located right under the top panel. The accessory is completely safe and meets the following international quality standards: FCC CE RoHS FDA LFGB and BQB. While the Levenhuk Wezzer Grill BT40 handles the complexities of temperature and time control all you have to do is enjoy the cooking process and bask in your guests’ admiration. It is a smart stylish and practical gift for anyone who loves grilling!
Key features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk Inc. USA |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027463 |
| Package size (LxWxH) | 17x12x13 cm |
| Shipping Weight | 0.8 kg |
| Design | built-in |
| Probe type | wired |
| Number of probes included | 2 |
| Maximum number of probes | 4 |
| Probe material | stainless steel |
| Probe length cm | 14 |
| Units of measurement | °C °F |
| Ambient temperature measurement range °C | 30 — 400 |
| Food temperature measurement range °C | 0 — 300 |
| Measurement accuracy | ±1% (at 0°C…+99°C); ±2% (at +100°C…+199°C); ±3% (at +200…+300°C) |
| Hold function | yes |
| Over-temperature alert | yes |
| Timer | yes |
| Timer countdown | up to 11h 59m 59s |
| Smartphone connectivity | yes |
| Ability to connect additional equipment | Android/iOS smartphones and tablets via the ToGrill app |
| Bluetooth | yes |
| Line-of-sight range | up to 50m (to smartphone) |
| Screen type | monochrome |
| Backlight | yes |
| Power supply | 2 x AA batteries 1.5V (not included) |
| Low battery status indicator | yes |
| Auto power off | yes |
| Body | high-strength ABS plastic stainless steel |
| Waterproof | yes |
| Degree of moisture/water protection | IP65 rating complete protection against dust protection against water jets (probes only) |
| Certifications | CE FCC RoHS |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!