

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The Levenhuk Kelvin WFP25 Wi-Fi Photocular is a digital Full HD camera that works with any optical device: a spotting scope, monocular, telescope, pair of binoculars, or microscope. No need to worry about compatibility. The universal mount with EVA padding fits all eyepieces. Its built-in Wi‑Fi connects instantly to your smartphone, so you can see the image on your screen and control the camera right from the app.
The 3x digital zoom scales the image, removes vignetting, and keeps only what matters in the frame. You get sharp photos with no distortion at the edges.
The photogadget saves photos and videos to a memory card, so you don’t have to worry about free space on your phone. The best shots that you want to share can be easily transferred over Wi‑Fi in the app and sent to friends and family with a single tap.
Use the smartphone holder to attach your smartphone directly to the photocular, which makes it easier to track dynamic scenes. To keep the horizon level, simply rotate the phone along with the photocular: It offers full 360° rotation. If you prefer a relaxed session watching nature or the night sky, just mount the optics on a tripod, hold your smartphone, and enjoy the view from the comfort of your favorite chair.
The photocular runs for 1.5 hours on a full charge. You can recharge it from an AC power supply, computer, or power bank.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027869 |
| Package size (LxWxH) | 18x9x4 cm |
| Shipping Weight | 0.29 kg |
| Type | photocular |
| Compatible devices | iPhone and Android smartphones |
| Magnification, x | 3 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 28 |
| Sensor | CMOS |
| Image resolution, px | 1 MP, 2MP |
| Video resolution, px | recording: 1080p (30fps), Wi-Fi streaming: 720p (30fps) |
| Compatible optical gear | binoculars, microscope, monocular, spotting scope, telescope |
| 360° rotation | yes |
| Smartphone control | yes |
| Wi-Fi | yes |
| Memory | microSD card up to 128GB (32GB card included) |
| Software, drivers | free downloadable Levenhuk Kelvin app (iOS and Android) |
| Power supply | lithium-ion battery, 3.7V, 800mAh; charging via USB Type‑C cable (included) from a 5V/1A DC source (power bank, computer, power adapter) |
| Charging time | 2.5‒3.5 hours |
| Operating time | 90 min |
| Charge indicator | yes |
| Ports | USB Type-C |
| Operating temperature range, °C | 0 — 40 |
| Storage temperature range,°C | -20 — 45 |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!