

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The Levenhuk Kelvin Touch KM7 is an incredibly user-friendly photomicroscope with a touch display and Wi-Fi. Forget about complicated settings. Enjoy intuitive touch controls and comfortable viewing on any device. Examine your samples directly on the 7‑inch touchscreen, connect to a computer, stream the image to an iPhone or Android over Wi‑Fi, or output to a TV. Share your discoveries on social media or host live demonstrations for an entire room. Everyone gets a front-row seat!
The microscope captures stunning 4K photos and records crisp 2K video. Whether you are running a science blog, creating educational films, or putting together a presentation, your content will look spectacular. For maximum convenience, connect via Wi-Fi and control all the shooting settings remotely from the mobile app.
Adjust the magnification by rotating the objectives or using digital zoom – up to 1900x. Begin at low magnification to study the surface of vintage coins, the structure of minerals, or insect shells. Increase the magnification and the fascinating hidden world of microorganisms appears. The precise dual‑stage focusing system locks in perfect sharpness for you at any magnification.
Adjust the illumination for any sample in seconds. Let light pass through transparent specimens or study the surface details of opaque objects. Dual illumination delivers light from above and below, with adjustable brightness. The mechanical stage moves your sample smoothly along two axes, making it easy to pinpoint an area of interest and keep it perfectly framed. It runs on AC power or its built-in battery. A full charge gives you about an hour of cordless operation and takes no more than three hours to recharge.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028231 |
| Package size (LxWxH) | 34x28x25 cm |
| Shipping Weight | 3.005 kg |
| Type | biological, digital |
| Microscope head type | digital screen/PC monitor |
| Optics material | optical glass |
| Head | 7” color LCD touchscreen, tiltable |
| Head inclination angle | adjustable from 0° to 90° |
| Magnification, x | 50 — 1900 |
| Magnification range | from 1280x and above |
| Objectives | achromatic: 4x/0.10, 10x/0.25, 40x/0.65; parfocal distance: 35mm |
| Revolving nosepiece | for 3 objectives |
| Stage, mm | 105×95 |
| Stage features | mechanical double-layer, with a specimen holder, measuring scale, and vernier scale |
| Condenser | N.A. 0.65 |
| Diaphragm | diaphragm disc (6 apertures) |
| Focus | coaxial, coarse (0.4mm) and fine (0.002mm) |
| Body | plastic, metal |
| Illumination | LED |
| Brightness adjustment | yes |
| Power supply | 110–220V via a USB cable and a 5V, 2A AC adapter, one 18650 2600mAh battery |
| Light source type | with a collector, 0.2W LED |
| Additional | battery life: 1 hour; charging time: 3 hours |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Application | school/educational |
| Illumination location | dual |
| Research method | bright field |
| Maximum resolution | photo: 3672х2160px (4K); video: 2560x1440px (2K) at 30fps |
| Color/monochrome | color |
| Sensor element | 1/3” CMOS |
| Memory card | SD up to 512GB (16GB card included) |
| Wi-Fi | yes |
| Wi-Fi settings | 5 GHz |
| Video recording | yes |
| Image format | *.jpeg |
| Video format | *.mp4 |
| Software | pre-installed for the built-in screen; downloadable S-Viewer software for PC; downloadable TSViewer mobile app for iOS and Android smartphones |
| Output | HDMI, SD card slot, USB (PC connection), USB Type-C (power) |
| System requirements | for PC: Windows 7 and higher; for smartphones: iOS 15.6 and higher, Android 13 and higher, HarmonyOS 5.0 and higher |
| Display resolution, px | 1024x600 |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!