

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The Levenhuk Kelvin Touch KM5 photomicroscope is all about convenience and clarity, and there are no eyepieces in sight. Instead, you get a large 7-inch touch screen. Watch, control, and start shooting with just a tap. The tiltable display lets you choose a comfortable angle. Sit back in an armchair and explore the microworld or gather people around a table. Everyone can see the image all at once.
Capture sharp 2K photos and Full HD video. All files are saved directly to a memory card, so you can share them and create your own videos. Connect the microscope to a TV or projector via HDMI for demonstrations or use USB with the S‑Viewer software to work on a computer. The Levenhuk Kelvin Touch KM5 is a great choice for teaching, presentations, and fascinating discoveries.
Explore every magnification, whether a coin, strand of hair, piece of fabric, butterfly wing, or salt crystals! All of these can be examined in the finest detail at up to 1900x magnification. At medium magnification, plant cells, tissue fibers, and the structure of different materials become clearly visible. At the highest magnification, you can observe single-celled organisms and microscopic particles. The precise focusing system helps you achieve sharp, clear images quickly.
Adjust the light in seconds. The LED lighting with adjustable brightness lets you examine the details of samples of any transparency level. The mechanical stage moves the specimen smoothly in two directions.
Take the microscope to a park, a biology class, or the countryside. It runs on AC power or its built‑in battery for up to 1.5 hours of cordless operation.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028132 |
| Package size (LxWxH) | 34x28x25 cm |
| Shipping Weight | 3.02 kg |
| Type | biological, digital |
| Microscope head type | digital screen/PC monitor |
| Optics material | optical glass |
| Head | 7” color LCD touchscreen, tiltable |
| Head inclination angle | adjustable from 0° to 90° |
| Magnification, x | 50 — 1900 |
| Magnification range | from 1280x and above |
| Objectives | achromatic: 4x/0.10, 10x/0.25, 40x/0.65; parfocal distance: 35mm |
| Revolving nosepiece | for 3 objectives |
| Stage, mm | 105×95 |
| Stage features | mechanical double-layer, with a specimen holder, measuring scale, and vernier scale |
| Condenser | N.A. 0.65 |
| Diaphragm | diaphragm disc (6 apertures) |
| Focus | coaxial, coarse (0.4mm) and fine (0.002mm) |
| Body | plastic, metal |
| Illumination | LED |
| Brightness adjustment | yes |
| Power supply | 110–220V via a USB cable and a 5V, 2A AC adapter, one 18650 2600mAh battery |
| Light source type | with a collector, 0.2W LED |
| Additional | battery life: 1.5 hours; charging time: 3 hours |
| User level | beginners |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Application | school/educational |
| Illumination location | dual |
| Research method | bright field |
| Maximum resolution | photo: 2944x1728px (2K); video: 1920x1080px (Full HD) at 30fps |
| Color/monochrome | color |
| Sensor element | 1/3” CMOS |
| Memory card | SD up to 512GB (16GB card included) |
| Video recording | yes |
| Image format | *.jpeg |
| Video format | *.mp4 |
| Software | pre-installed for the built-in screen; downloadable S-Viewer software for PC |
| Output | HDMI, SD card slot, USB (PC connection), USB Type-C (power) |
| System requirements | Windows 7 and higher |
| Display resolution, px | 1024x600 |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!