

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The Levenhuk Kelvin Snap 10x42 photobinoculars transform your smartphone into a powerful 10x telephoto camera. You will capture stunning shots without the pixelation of digital zoom, as the magnification comes from true optics. Share photos and videos instantly on social media or send them directly to your friends.
The Levenhuk Kelvin Snap is the secret to unlocking your smartphone’s true photographic potential. Capture the beauty of nature, dive into street photography, observe birds and wildlife, study intricate architectural details, or explore distant landscapes. These photobinoculars are the perfect companion for travel, sports events, and music festivals. You will capture all the raw emotion and action as if you had a front-row seat right by the stage!
Everything you need is in the box: a tripod, universal smartphone adapter, and Bluetooth remote shutter. Just mount the binoculars on the tripod, attach your phone, and start shooting! The universal adapter works with all Android and iPhone devices with no extra setup required. Thanks to the waterproof and dustproof body, you can confidently use the Levenhuk Kelvin Snap in any weather.
You can also use the Levenhuk Kelvin Snap as a classic pair of binoculars, exploring the world through the eyepieces.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027920 |
| Package size (LxWxH) | 31x21x8 cm |
| Shipping Weight | 1.76 kg |
| Prism type | roof |
| Magnification, x | 10 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 42 |
| Optical design | 7 elements in 5 groups |
| Eyepieces | 4 elements in 3 groups |
| Objectives | 3 elements in 2 groups |
| Optics material | BK-7 |
| Lens coating | fully multi-coated |
| Prisms coating | fully multi-coated |
| Exit pupil diameter, mm | 4.2 |
| Eye relief, mm | 16 |
| Twilight factor | 20.49 |
| Relative brightness | 17.6 |
| Resolution threshold, arcseconds | 4.7 |
| Field of view, ° | 5.8 |
| Field of view, m/1000m | 102 |
| Close focus, m | 2 |
| Eyepiece diopter adjustment, diopters | ±3 |
| Interpupillary distance, mm | 56 — 74 |
| Focusing | central |
| Eyecups | twist-up (3 fixed positions) |
| Body | plastic, steel |
| Body filling | nitrogen |
| Waterproof | yes |
| Moisture resistance | yes |
| Degree of moisture/water protection | IP67, complete protection against dust and temporary immersion in water |
| Hermetically sealed design | yes |
| Adaptable to a tripod | standard 1/4" thread, requires an adapter (included in the kit) |
| Smartphone photography | yes |
| Size | classic |
| Application | hunting and fishing, military/field |
| Pouch in set | yes |
| Pouch/bag in set | pouch |
| Assembly and installation difficulty level | extremely simple |
| Mounting on a tripod | yes |
| For eyeglass wearers | yes |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!