

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The Levenhuk Kelvin Nova PLUS 130/650 Phototelescope will serve as your personal observatory and astrophotography studio. Point it at objects, track targets as they move across the sky, and capture stunning photos and videos without any advanced knowledge or lengthy setup! Simply assemble the contents of the box and mount your smartphone in the convenient adapter to get started.
The Levenhuk Kelvin Nova PLUS 130/650 is designed for thoughtful and comfortable observation as well as photography of deep-sky objects at low to medium magnifications. It provides a wide field of view and full immersion into the details. It also gathers enough light to vividly and expressively reveal large star clusters, nebulae, and galaxies. The Pleiades, Orion, Andromeda, the Milky Way, and hundreds of fainter deep-sky objects will all appear clearly before you.
It will also be interesting to observe the Moon: A special filter will make its surface particularly sharp and contrasty, allowing you to capture impressive images.
The mount will help track celestial objects across the sky so that they always remain in view. Adjust the focus, capture the perfect moment, press the shutter button, and admire your beautiful photo! To avoid accidentally blurring a rare shot, control the camera remotely by using the Bluetooth remote shutter for your smartphone. One press and the photo is saved.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028156 |
| Package size (LxWxH) | 93x48x26 cm |
| Shipping Weight | 17 kg |
| Optical design | reflector |
| Optical scheme | Newtonian |
| Optics material | BK-7 |
| Optics coating | 80% coating, aluminum |
| Primary mirror diameter (aperture), mm | 130 |
| Lens (mirror) shape | spherical |
| Focal length, mm | 650 |
| Highest practical power, x | 260 |
| Aperture ratio | f/5 |
| Resolution threshold, arcseconds | 1.1 |
| Limiting stellar magnitude | 12.6 |
| Eyepieces | Kellner MA 10 mm (65x), Kellner MA 20 mm (33x), aspherical 4mm (163x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 2x |
| Finderscope | Red Dot |
| Focuser | 1.25" |
| Filters included | lunar |
| Tripod | steel |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable, up to 1350 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | equatorial |
| Optical tube mounting mode | attachment rings (included) |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | experienced users |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | deep-sky objects |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!