

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The Levenhuk Kelvin Nova BASE 60/500 Phototelescope is your personal guide to the Moon’s surface. It will show you the most famous craters like Tycho, Clavius, Copernicus, and Plato. You will also see lesser-known ones such as the trio of Maginus, Kirch, and Catharina. With this instrument, you will not only see the terrain but also examine its details: lunar terraces, peaks, fissures, and ridges. You can immediately capture these beautiful views by taking photos or videos using only your smartphone.
The Levenhuk Kelvin Nova BASE 60/500 can also be pointed at the planets. It will show you that these are not just dots in the sky. Instead, you will be able to make out Saturn’s shape, see Jupiter’s large moons, and spot Venus’s crescent. All of this can be done without any training or preparation. The mount’s pan handle makes the phototelescope as easy to use as possible, allowing you to aim at the target just like a regular spotting scope.
The image in the eyepiece is “right-side-up” and familiar to the eye, rather than inverted as in other refractors. Therefore, with the Nova BASE 60/500, you can observe and photograph not only space but also mountains, trees, wildlife, and birds.
The kit includes a Bluetooth remote shutter for your smartphone. It helps you take photos without touching the telescope. This way, you will protect your valuable images from blurring and smudging.
The design is compact and lightweight, and the phototelescope assembles quickly and easily, making the Levenhuk Kelvin Nova BASE 60/500 an excellent choice for beginner astronomers and mobile photographers of any age.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028194 |
| Package size (LxWxH) | 79x31x22 cm |
| Shipping Weight | 4.4 kg |
| Optical design | refractor |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | fully coated |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 60 |
| Focal length, mm | 500 |
| Highest practical power, x | 120 |
| Aperture ratio | f/8.33 |
| Resolution threshold, arcseconds | 2.3 |
| Limiting stellar magnitude | 10.5 |
| Eyepieces | Kellner MA 10 mm (50x), Kellner MA 20mm (25x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 3x |
| Finderscope | optical, 5x24 |
| Focuser | 1.25" |
| Filters included | lunar |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable, up to 1140 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners, elementary |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System, terrestrial objects |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!