

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The Levenhuk Kelvin Nova BASE 50/600 Phototelescope is designed for those who want to take their first step into space. It transforms the complex art of astronomy and astrophotography into a simple activity that even children can understand. With no tedious setup required, you can quickly find the Moon in the sky, focus, and take photos and videos on your iPhone or Android.
The Moon looks truly impressive through the Levenhuk Kelvin Nova BASE 50/600. You’ll clearly see the lunar seas, which are huge dark plains of solidified lava such as the Sea of Crises or the Sea of Rains. You can make out large mountain ranges such as the Apennines and the largest craters such as Copernicus, Plato, or the Tycho crater with its famous bright rays of ejected rock. The best view of the surface details comes with the included Moon filter.
Even the most carefully composed shots can sometimes come out blurry due to accidental vibrations or hand movements. To avoid this, we recommend using a Bluetooth remote shutter for your smartphone to control the shooting remotely without touching the telescope.
A key feature of this model is the mount with a pan handle that allows you to control the telescope just like a regular camera on a tripod. You don’t need to know anything about telescopes to point the Nova BASE 50/600 at a target.
The Levenhuk Kelvin Nova BASE 50/600 is a “moon” telescope that serves as your first step into the world of amateur astronomy. The undeniable advantages include its ease of use, an “all-in-one” package, and convenient smartphone photography.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028187 |
| Package size (LxWxH) | 79x31x22 cm |
| Shipping Weight | 4.35 kg |
| Optical design | refractor |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | fully coated |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 50 |
| Focal length, mm | 600 |
| Highest practical power, x | 100 |
| Aperture ratio | f/12 |
| Resolution threshold, arcseconds | 2.8 |
| Limiting stellar magnitude | 10 |
| Eyepieces | Kellner MA 10mm (60x), Kellner MA 20mm (30x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 3x |
| Finderscope | optical, 5x24 |
| Filters included | lunar |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable, up to 1140 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners, elementary |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!