

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
With the Levenhuk Kelvin MAK80 phototelescope, astrophotography is within everyone’s reach. Assemble the telescope, point it at your target, attach your phone using the adapter, and you are ready to explore and photograph planets, lunar craters, and bright nebulae. Thanks to the included Bluetooth remote shutter, you don’t even need to touch your smartphone. Snap photos remotely to eliminate camera shake and make blurry images a thing of the past.
During the day, the telescope doubles as a powerful spotting scope for observing wildlife and sweeping landscapes. Both the finder and eyepiece provide a comfortable, upright image, while the ergonomic pan handle lets you point the telescope smoothly without ever touching the optical tube. The high-precision focuser helps you achieve perfect sharpness, delivering crisp, highly detailed images.
The phototelescope is compact and lightweight. Whether you set it up on a city balcony or take it on a countryside getaway, you can discover the universe wherever you are.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027715 |
| Package size (LxWxH) | 33x62x34 cm |
| Shipping Weight | 12.2 kg |
| Optical design | catadioptric |
| Optical scheme | Maksutov-Cassegrain |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | aluminum, broadband anti-reflection |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 80 |
| Lens (mirror) shape | spherical |
| Focal length, mm | 850 |
| Highest practical power, x | 160 |
| Aperture ratio | f/10.6 |
| Resolution threshold, arcseconds | 1.5 |
| Limiting stellar magnitude | 11 |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Close focus, m | 8 |
| Barlow lens | no |
| Finderscope | optical, 6x21 with correct image |
| Focuser | precision, with a focus distance indicator |
| Tripod | aluminum |
| Tripod weight, kg | 1.4 |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth |
| Drive | 360° worm gear drive |
| Mount attachment | 3/8" threaded socket |
| Mount weight, kg | 1.98 |
| Maximum payload, kg | 2.5 |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate (Vixen standard) |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners, experienced users |
| Observed object | planets of the Solar System and deep-sky objects, terrestrial objects |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!