

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The Levenhuk Discovery New Gator 20x50 is a powerful device with 20x magnification. These binoculars are perfect for spotting fine details at long distances, whether you are hunting in the mountains or playing a round of golf. The objective lens diameter of the model is 50mm, and the optical design is based on Porro prisms. To prevent light loss, the binoculars use fully coated BK-7 borosilicate glass optics.
The binoculars feature a classic design. Focusing is controlled by a large, textured central wheel. A ring on the right eyepiece provides ±3D diopter adjustment. You can also set the interpupillary distance anywhere from 56mm to 72mm to perfectly match your eyes. For extended viewing sessions, you can mount the binoculars on a tripod using a standard adapter (sold separately).
The Levenhuk Discovery New Gator 20x50 features a durable aluminum alloy body with a rubber coating for a secure grip. This rubber armor protects the binoculars from everyday bumps and moisture. The IPX3 water resistance rating for these binoculars indicates that they can handle light rain, but they are not suitable for water submersion or extreme weather. Even though these binoculars have large lenses, the device still weighs under 800 grams, meaning it will not weigh down your backpack. The box includes a neck strap, protective caps for the eyepieces and objective lenses, a microfiber cleaning cloth, and a handy pouch for safe storage and transport.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Discovery |
| Warranty | 10 years |
| EAN | 5905555023809 |
| Package size (LxWxH) | 21x20x8 cm |
| Shipping Weight | 1.1 kg |
| Prism type | Porro |
| Magnification, x | 20 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 50 |
| Optical design | 6 elements in 4 groups |
| Eyepieces | 4 elements in 3 groups |
| Objectives | 2 elements in 1 group |
| Optics material | BK-7 |
| Lens coating | fully coated |
| Exit pupil diameter, mm | 2.5 |
| Eye relief, mm | 7 |
| Twilight factor | 32 |
| Relative brightness | 6.3 |
| Resolution threshold, arcseconds | 6.2 |
| Field of view, ° | 3.2 |
| Field of view, m/1000m | 56 |
| Close focus, m | 11 |
| Eyepiece diopter adjustment, diopters | ±3 |
| Interpupillary distance, mm | 56 — 72 |
| Focusing | central |
| Eyecups | not foldable, rubber |
| Body | aluminum alloy, rubberized |
| Moisture resistance | yes |
| Degree of moisture/water protection | IPX3 (protection against spraying water) |
| Operating temperature range, °C | -15 — 50 |
| Adaptable to a tripod | standard 1/4" thread, requires an adapter (not included in the kit) |
| Size | classic |
| Application | hunting and fishing, military/field |
| Pouch in set | yes |
| Mounting on a tripod | yes |
| Pouch/case/bag in set | pouch |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!