

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
Thanks to their 10x magnification and powerful 50mm aperture lenses, the Levenhuk Discovery New Gator 10x50 binoculars are well-suited for most everyday tasks, be it a hiking trip, fishing, or a visit to a stadium. This is a simple and reliable Porro prism device featuring fully coated BK-7 glass optics. The high light transmission of the optics allows you to use the binoculars in low light conditions, for example, to observe the starry sky in all its glory, as the model features a decent 7° field of view.
The device has a classic aluminum alloy body covered with rubber, complete with pleasant textured inserts for a secure grip. The IPX3 water resistance is sufficient for observing when exposed to light rain or snowfall. You can adjust the focus using the large central wheel, which features smooth movement and a textured surface. As usual, the interpupillary distance is adjustable within a 56mm to 72mm range, and there is a diopter adjustment from −3D to +3D. Fans of long stationary observations will appreciate the ability to mount the binoculars on a tripod. However, this also requires you to purchase a separate 1/4-inch adapter.
The Levenhuk Discovery New Gator 10x50 is visually appealing and serves as a versatile device with a great price-to-quality ratio. The manufacturer has included everything needed for comfortable use, such as protective lens caps, a cleaning cloth, a strap, and a convenient fabric pouch.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Discovery |
| Warranty | 10 years |
| EAN | 5905555023793 |
| Package size (LxWxH) | 21x20x8 cm |
| Shipping Weight | 1.06 kg |
| Prism type | Porro |
| Magnification, x | 10 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 50 |
| Optical design | 5 elements in 3 groups |
| Eyepieces | 3 elements in 2 groups |
| Objectives | 2 elements in 1 group |
| Optics material | BK-7 |
| Lens coating | fully coated |
| Exit pupil diameter, mm | 5 |
| Eye relief, mm | 12 |
| Twilight factor | 22 |
| Relative brightness | 25 |
| Resolution threshold, arcseconds | 6.2 |
| Field of view, ° | 7 |
| Field of view, m/1000m | 115 |
| Close focus, m | 16 |
| Eyepiece diopter adjustment, diopters | ±3 |
| Interpupillary distance, mm | 56 — 72 |
| Focusing | central |
| Eyecups | not foldable, rubber |
| Body | aluminum alloy, rubberized |
| Moisture resistance | yes |
| Degree of moisture/water protection | IPX3 (protection against spraying water) |
| Operating temperature range, °C | -15 — 50 |
| Adaptable to a tripod | standard 1/4" thread, requires an adapter (not included in the kit) |
| Size | classic |
| Application | hunting and fishing, military/field |
| Pouch in set | yes |
| Mounting on a tripod | yes |
| Pouch/case/bag in set | pouch |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!