

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The Ermenrich Seek VE20 industrial endoscope is designed for inspecting hard-to-reach areas in machinery, structures, and confined spaces. An essential tool for pipeline inspection, wall cavity checks, automotive maintenance, and servicing industrial or household appliances.
An 8mm camera is mounted on a semi-rigid yet flexible 10-meter cable. The camera is equipped with 8 adjustable LEDs for clear visibility in dark environments. It provides a 70° field of view. The camera housing is dustproof, water-resistant, and capable of withstanding temporary submersion. The image transmits in real time to a 2.8" color TFT screen with HD resolution (1280x720px).
The device is powered by a 2600mAh lithium-ion battery. A full charge provides up to 5 hours of continuous operation. The battery charges via a standard USB Type-C cable and adapter (not included).
Key features:
The kit includes:
| Brand | Ermenrich |
| Warranty | 5 years |
| EAN | 5905555020822 |
| Package size (LxWxH) | 13x25x9 cm |
| Shipping Weight | 0.69 kg |
| Type | industrial |
| Display | color TFT |
| Display diagonal, inch | 2.8 |
| Display resolution, px | 1280x720 |
| Number of cameras | 1pc (front) |
| Camera viewing angle, ° | 70 |
| Camera diameter, mm | 8 (front) |
| Camera lights | 8 LEDs |
| Waterproof | IP67, full dust protection, short-term waterproof (lenses and LEDs) |
| Cable length, m | 10 |
| Power supply | 2600mAh Li-ion battery, charging via 5V, 1A DC adapter (not included) |
| Battery life, h | 5 |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!