

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Levenhuk Trap LTE30 is a digital trail camera that automatically captures photos and videos when it detects movement. It features a high sensitivity PIR motion sensor and 850nm infrared illumination that enables recording in complete darkness without visible light. This trail camera assists hunters in gathering data on game behavior movement patterns and active hours. Researchers use it to obtain unique footage of rare or wary animals tracking migration behavior and population numbers. The camera is also well-suited for property surveillance monitoring unauthorized access and recording security breaches. With its camouflage finish the device blends seamlessly into the environment remaining undetectable to people and animals.
60MP photo and 5K video recording
The camera automatically adapts to lighting conditions switching between color recording during the day and black-and-white at night. A wide 120° viewing angle ensures effective coverage of large areas. In daylight the camera focuses from as close as one meter to infinity. At night the focus range is from 1.5 to 20 meters. High-resolution photos (up to 60MP) and 5K video ensure that everything is captured clearly and in detail.
4G LTE remote access
With a SIM card you can get your photos quickly and control the camera from afar. Install the TrailCam Go app on your phone put a SIM card in the camera and you can adjust its settings remotely. View captured photos and videos save the best moments to your phone and share them with friends and family. Files are stored in the cloud and can be sent via messaging apps or email within seconds.
Customizable capture settings
Several settings can be adjusted manually. The IR illumination range motion sensor sensitivity trigger interval from 5 seconds to 60 minutes and video duration from 5 to 20 seconds can all be configured. The time-lapse function allows you to capture photos and videos at set intervals from 1 second to 24 hours. With the timer function you can schedule your recording in advance. The camera also features a burst mode of up to 3 frames a fast motion mode and a hybrid photo/video mode. For continuous operation it uses loop recording that automatically overwrites the oldest files when the memory card is full.
Additional features
All the files are saved to an SD card. Each image and video contains shooting data: date time ambient temperature and moon phase. The interface supports 10 languages. A 4-digit code secures your personal information and recordings and prevents the device from being used if stolen. The camera connects to a computer via the included USB Type-C cable. For tripod mounting it features a standard 1/4' thread.
Power supply: batteries external source or solar panel
A standout feature of this model is the solar panel which charges two built-in 5200mAh 18650 lithium-ion batteries. Without solar charging the batteries last for approximately 3 to 4 weeks. For extended operation 8 AA batteries provide 4 to 6 weeks of active use. In standby mode the camera can maintain a charge for up to 18 months without solar assistance. The camera can be connected to an external power source with the included 6V/1A cable. The housing is dust- and water-resistant to the IP66 standard and its –20°C to +60°C operating range ensures reliable performance in any weather.
Please note: The IR illumination emitted by the device may be visible to cameras and other similar electronic equipment during operation.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk Inc. USA |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555026671 |
| Package size (LxWxH) | 20x10x10 cm |
| Shipping Weight | 0.61 kg |
| Number of cameras | 1 day/night |
| Image | color (day) black and white (night) |
| Megapixels | 4 |
| Image resolution px | 60MP (9984×5616) 48MP (9216×5184) 42MP (8448×4752) 36MP (7936×4464) 32MP (7680×4320) 24MP (6400×3600) 20MP (6144×3456) 16MP (5120×2880) 8MP (3840×2160) 4MP (2560×1440) 2MP (1920×1080) |
| Image format | *.jpg |
| File formats (video) | *.mp4 |
| Focal length mm | 4 |
| Aperture ratio | f/1.6 |
| Display | LCD color |
| Display diagonal inch | 2 |
| Memory card | SD from 4GB to 128GB (not included) |
| Wavelength nm | 850 |
| IR illuminator range m | 20 |
| Operating range m | <20 (in the normal sensitivity mode at +25°C) |
| Angle of detection ° | 120 |
| PIR sensor sensitivity | yes |
| PIR sensor sensitivity | adjustable (high/normal/low) |
| Trigger time s | 0.2 — 0.5 |
| Trigger interval | 5s – 60min (adjustable) |
| Burst photo | 1/2/3 photos |
| Duration of the video | 5–20 s (programmable) |
| Time stamp | yes |
| Loop recording | 720P 1080P 2.7K 4K 5K |
| yes | |
| Low battery status indicator | yes |
| Interface connectors | USB Type-C |
| Mounting on a tripod | yes |
| Mount | 1/4 |
| Power supply | 2 built-in 3.7V 5200mAh 18650 rechargeable batteries charging via a solar panel 8 AA batteries (not included) external 6V/1A DC power supply |
| Waterproof | IP66; full dust protection; protection against strong jets of water |
| Operating temperature range °C | -20 — 60 |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!