

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Levenhuk New Skyline BASE 76/700 AZ1 is a classic, simple to use Newtonian reflector. With it, you can explore lunar craters, Solar System planets, star clusters, and nearly every object in the Messier catalog. This instrument is designed for beginner astronomers of all ages and is perfect for field observations away from city lights. A key advantage of this telescope is its extensive kit: Everything you need for observing is already included.
Mirror optics
The telescope’s optics deliver clean, high-contrast images with excellent resolution and minimal color distortion. A 10mm eyepiece and 25mm eyepiece are included, so you can easily switch between different magnifications. The 25mm eyepiece gives you a wide field of view that is perfect for sweeping across the sky and locating objects. For a detailed image at high magnification, use the 10mm eyepiece. A 2x Barlow lens doubles the magnification of each eyepiece.
Easy operation
The model comes with an AZ1 alt-azimuth mount. Lightweight and featuring a simple design, this telescope is easy enough for even a child to master. Pointing the telescope manually is a great hands-on way to learn the constellations and navigate the night sky. To help you along, the included 6x24 optical finderscope offers a wide field of view, allowing you to quickly spot your desired target in the sky.
Design features
A sturdy aluminum tripod guarantees a stable image during observations and securely holds the telescope. The legs adjust from 650mm to 1200mm, so both adults and kids can observe comfortably. An accessory tray keeps all your accessories within easy reach.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk, Inc., USA |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028392 |
| Package size (LxWxH) | 99x32x26 cm |
| Shipping Weight | 6.88 kg |
| Optical design | reflector |
| Optical scheme | Newtonian |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 76 |
| Focal length, mm | 700 |
| Highest practical power, x | 150 |
| Aperture ratio | f/9.2 |
| Resolution threshold, arcseconds | 1.75 |
| Limiting stellar magnitude | 11 |
| Eyepieces | SUPER 10mm (70x), SUPER 25 mm (28x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 2x |
| Finderscope | optical, 6x24 |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | 650–1200 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth, AZ1 |
| Mount material | aluminum |
| Optical tube material | aluminum |
| User level | beginners, elementary |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System and deep-sky objects |
| Extended kit | yes |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!