

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Levenhuk New Skyline BASE 70/900 EQ1 is an achromatic refractor telescope on an equatorial mount. It is well-suited for observing the Moon, Solar System planets, and terrestrial objects. This model comes with everything a beginner astronomer needs: anti-reflection coated optics for bright, crisp views; two eyepieces and a Barlow lens for different magnifications; and a diagonal mirror for comfortable terrestrial viewing. The telescope and accessories are packed in a colorful box, making the Levenhuk New Skyline BASE 70/900 EQ1 an excellent gift choice.
A classic refractor
With its 70mm achromatic objective lens and 900mm focal length, the telescope produces bright, sharp images with minimal distortion. The 10mm (90x) and 25mm (36x) eyepieces, together with the 2x Barlow lens, provide a solid range of magnifications for sweeping views and detailed close-ups alike. A 6x24 optical finderscope helps you locate targets in the sky, while the diagonal mirror lets you observe terrestrial objects comfortably.
EQ1 equatorial mount
The telescope is mounted on an EQ1 equatorial mount, which allows for smooth, accurate tracking of celestial objects and compensates for Earth’s rotation. Slow-motion controls make fine adjustments easy and precise. The tripod legs adjust to different heights, and the accessory tray keeps extra eyepieces within easy reach. A counterweight system minimizes vibrations and, therefore, your image will stay steady even at higher magnifications.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk, Inc., USA |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028408 |
| Package size (LxWxH) | 110x35x25 cm |
| Shipping Weight | 10.7 kg |
| Optical design | refractor |
| Optical scheme | achromat |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 70 |
| Focal length, mm | 900 |
| Highest practical power, x | 140 |
| Aperture ratio | f/12.8 |
| Resolution threshold, arcseconds | 1.64 |
| Limiting stellar magnitude | 11 |
| Eyepieces | SUPER 10mm (90x), SUPER 25mm (36x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 2x |
| Finderscope | optical, 6x24 |
| Focuser | rack & pinion |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | equatorial, EQ1 |
| Mount material | aluminum |
| Maximum payload, kg | 3 |
| Optical tube material | aluminum |
| User level | beginners |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System, terrestrial objects |
| Extended kit | yes |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!