

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Levenhuk New Skyline BASE 70/500 AZ2 is a compact achromatic refractor telescope with a 70mm aperture and a 500mm focal length that is designed for kids and beginner stargazers. Its small size makes it a great travel companion for weekend getaways, and the colorful packaging means that it is ready to be given as a gift for any occasion.
Large-aperture optics
The 70mm objective lens gathers plenty of light, delivering bright and sharp views. Fully multi-coated optics ensure high light transmission. Through this telescope, you can explore lunar craters, the polar ice caps on Mars, the phases of Venus, Saturn’s rings, and Jupiter. Planets at the edge of the Solar System will appear as points of light, visible only under perfect conditions.
The kit includes two eyepieces with focal lengths of 10mm (50x) and 25mm (20x), which provide high-quality views at low and high magnifications. A 2x Barlow lens lets you double the magnification of either eyepiece. The diagonal mirror makes terrestrial viewing more comfortable, delivering an upright but mirror-reversed image. A 6x24 optical finderscope helps you locate stars and planets quickly.
Lightweight alt-azimuth mount
The telescope is mounted on an AZ2 mount. It’s one of the simplest systems to use and requires no special knowledge. The adjustable tripod legs can be set to match the observer’s height.
Additional features
The telescope features a standard T-thread. This is a nice bonus if you want to try astrophotography. With an optional adapter ring, you can attach a DSLR camera and start capturing shots of the Moon, planets, or landscapes through the telescope.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk, Inc., USA |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028385 |
| Package size (LxWxH) | 100x32x26 cm |
| Shipping Weight | 6.3 kg |
| Optical design | refractor |
| Optical scheme | achromat |
| Optics coating | fully multi-coated |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 70 |
| Focal length, mm | 500 |
| Highest practical power, x | 140 |
| Aperture ratio | f/7.1 |
| Resolution threshold, arcseconds | 1.5 |
| Limiting stellar magnitude | 11.9 |
| Eyepieces | SUPER 10mm (50x), SUPER 25mm (20x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 2x |
| Finderscope | optical, 6x24 |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable, 670–1190 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth, AZ2 |
| Additional | standard T-thread (M42) for mounting a SLR camera |
| Optical tube material | aluminum |
| Optical tube dimensions, mm | 70x480 |
| Optical tube weight, kg | 1.4 |
| User level | beginners, elementary |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System, terrestrial objects |
| Extended kit | yes |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!