

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Levenhuk New Skyline BASE 60/700 AZ2 is an achromatic refractor with a 60mm aperture and a 700mm focal length. It allows you to observe the Moon, Saturn, Jupiter, Mars, and other Solar System objects. The instrument is versatile: You can use it as a telescope for the night sky or as a spotting scope for terrestrial observations. This model doesn’t require any complicated setup, so you can start exploring right out of the box. It is a wonderful gift that can spark a lifelong interest in astronomy for both kids and adults.
Simple mount controls
The optical tube is mounted on an AZ2 alt-azimuth mount. It is a very intuitive system: You simply move the tube up and down or side to side by hand. Locking screws let you secure the telescope in place once you’ve found your target. The tripod is made of lightweight but sturdy aluminum. You can adjust the tripod height to suit the observer, which is especially practical when the telescope is shared by both adults and kids. The accessory tray keeps all of your accessories within easy reach.
Extended set of accessories
The telescope comes fully equipped. You get 10mm (70x) and 20mm (35x) eyepieces, a diagonal mirror, and a 1.5x erecting eyepiece that provides a correctly oriented image. To double the magnification, just add the included 2x Barlow lens. A special lunar filter reduces the Moon’s brightness, helping you observe more surface details.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk, Inc., USA |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028378 |
| Package size (LxWxH) | 97x28x17 cm |
| Shipping Weight | 4.63 kg |
| Optical design | refractor |
| Optical scheme | achromat |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 60 |
| Focal length, mm | 700 |
| Highest practical power, x | 120 |
| Aperture ratio | f/11.7 |
| Resolution threshold, arcseconds | 1.92 |
| Limiting stellar magnitude | 10.7 |
| Eyepieces | SUPER 10mm (70x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 2x |
| Finderscope | optical, 5x24 |
| Focuser | rack & pinion |
| Filters included | lunar |
| Tripod | aluminum |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth, AZ2 |
| Mount material | aluminum |
| User level | beginners, elementary |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System, terrestrial objects |
| Extended kit | yes |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!