

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Levenhuk Kelvin WFP25 Wi-Fi Photocular is a digital Full HD camera that works with any optical device: a spotting scope, monocular, telescope, pair of binoculars, or microscope. No need to worry about compatibility. The universal mount with EVA padding fits all eyepieces. Its built-in Wi‑Fi connects instantly to your smartphone, so you can see the image on your screen and control the camera right from the app.
The 3x digital zoom scales the image, removes vignetting, and keeps only what matters in the frame. You get sharp photos with no distortion at the edges.
The photogadget saves photos and videos to a memory card, so you don’t have to worry about free space on your phone. The best shots that you want to share can be easily transferred over Wi‑Fi in the app and sent to friends and family with a single tap.
Use the smartphone holder to attach your smartphone directly to the photocular, which makes it easier to track dynamic scenes. To keep the horizon level, simply rotate the phone along with the photocular: It offers full 360° rotation. If you prefer a relaxed session watching nature or the night sky, just mount the optics on a tripod, hold your smartphone, and enjoy the view from the comfort of your favorite chair.
The photocular runs for 1.5 hours on a full charge. You can recharge it from an AC power supply, computer, or power bank.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027869 |
| Package size (LxWxH) | 18x9x4 cm |
| Shipping Weight | 0.29 kg |
| Type | photocular |
| Compatible devices | iPhone and Android smartphones |
| Magnification, x | 3 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 28 |
| Sensor | CMOS |
| Image resolution, px | 1 MP, 2MP |
| Video resolution, px | recording: 1080p (30fps), Wi-Fi streaming: 720p (30fps) |
| Compatible optical gear | binoculars, microscope, monocular, spotting scope, telescope |
| 360° rotation | yes |
| Smartphone control | yes |
| Wi-Fi | yes |
| Memory | microSD card up to 128GB (32GB card included) |
| Software, drivers | free downloadable Levenhuk Kelvin app (iOS and Android) |
| Power supply | lithium-ion battery, 3.7V, 800mAh; charging via USB Type‑C cable (included) from a 5V/1A DC source (power bank, computer, power adapter) |
| Charging time | 2.5‒3.5 hours |
| Operating time | 90 min |
| Charge indicator | yes |
| Ports | USB Type-C |
| Operating temperature range, °C | 0 — 40 |
| Storage temperature range,°C | -20 — 45 |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!