

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Levenhuk Kelvin Touch KM5 photomicroscope is all about convenience and clarity, and there are no eyepieces in sight. Instead, you get a large 7-inch touch screen. Watch, control, and start shooting with just a tap. The tiltable display lets you choose a comfortable angle. Sit back in an armchair and explore the microworld or gather people around a table. Everyone can see the image all at once.
Capture sharp 2K photos and Full HD video. All files are saved directly to a memory card, so you can share them and create your own videos. Connect the microscope to a TV or projector via HDMI for demonstrations or use USB with the S‑Viewer software to work on a computer. The Levenhuk Kelvin Touch KM5 is a great choice for teaching, presentations, and fascinating discoveries.
Explore every magnification, whether a coin, strand of hair, piece of fabric, butterfly wing, or salt crystals! All of these can be examined in the finest detail at up to 1900x magnification. At medium magnification, plant cells, tissue fibers, and the structure of different materials become clearly visible. At the highest magnification, you can observe single-celled organisms and microscopic particles. The precise focusing system helps you achieve sharp, clear images quickly.
Adjust the light in seconds. The LED lighting with adjustable brightness lets you examine the details of samples of any transparency level. The mechanical stage moves the specimen smoothly in two directions.
Take the microscope to a park, a biology class, or the countryside. It runs on AC power or its built‑in battery for up to 1.5 hours of cordless operation.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028132 |
| Package size (LxWxH) | 34x28x25 cm |
| Shipping Weight | 3.02 kg |
| Type | biological, digital |
| Microscope head type | digital screen/PC monitor |
| Optics material | optical glass |
| Head | 7” color LCD touchscreen, tiltable |
| Head inclination angle | adjustable from 0° to 90° |
| Magnification, x | 50 — 1900 |
| Magnification range | from 1280x and above |
| Objectives | achromatic: 4x/0.10, 10x/0.25, 40x/0.65; parfocal distance: 35mm |
| Revolving nosepiece | for 3 objectives |
| Stage, mm | 105×95 |
| Stage features | mechanical double-layer, with a specimen holder, measuring scale, and vernier scale |
| Condenser | N.A. 0.65 |
| Diaphragm | diaphragm disc (6 apertures) |
| Focus | coaxial, coarse (0.4mm) and fine (0.002mm) |
| Body | plastic, metal |
| Illumination | LED |
| Brightness adjustment | yes |
| Power supply | 110–220V via a USB cable and a 5V, 2A AC adapter, one 18650 2600mAh battery |
| Light source type | with a collector, 0.2W LED |
| Additional | battery life: 1.5 hours; charging time: 3 hours |
| User level | beginners |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Application | school/educational |
| Illumination location | dual |
| Research method | bright field |
| Maximum resolution | photo: 2944x1728px (2K); video: 1920x1080px (Full HD) at 30fps |
| Color/monochrome | color |
| Sensor element | 1/3” CMOS |
| Memory card | SD up to 512GB (16GB card included) |
| Video recording | yes |
| Image format | *.jpeg |
| Video format | *.mp4 |
| Software | pre-installed for the built-in screen; downloadable S-Viewer software for PC |
| Output | HDMI, SD card slot, USB (PC connection), USB Type-C (power) |
| System requirements | Windows 7 and higher |
| Display resolution, px | 1024x600 |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!