

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Levenhuk Kelvin TMC20 is a clip-on smartphone microscope with 120x optical magnification. The photogadget attaches quickly and lets you capture details that are invisible to the naked eye: material textures, tiny jewelry details, print textures, or extreme close-ups of food. Your shots will be instantly ready for posts, Reels, and live streams.
If you need to keep the entire object in sharp focus without a blurry background, use the disc diaphragm to increase the depth of field. After attaching it to the lens, everything from the foreground to the background becomes perfectly sharp.
With 19 lighting modes, you have full control over the light. You can change the direction, brightness, and color temperature. Choose warm light at 3500K for organic objects and cool light at 6500K for metals. The UV light reveals security markings and enhances the beauty of minerals. Everything you need for professional content is already in your hands with this one.
The light can stay on continuously for up to 2 hours before needing a recharge. You can charge it from a power bank, computer, or wall outlet, whichever is more convenient. While it charges, you can keep using the microscope.
Use the Kelvin TMC20 without a smartphone: Attach the eyecup and use it as a powerful magnifier.
Key features:
The kit includes:
Use the soft EVA spacers to fine‑tune the smartphone adapter to your phone’s thickness and width.
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027814 |
| Package size (LxWxH) | 17x9x4 cm |
| Shipping Weight | 0.24 kg |
| Type | smartphone microscope |
| Compatible devices | iPhone and Android smartphones |
| Optical design | 6 elements in 4 groups |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | fully multi-coated |
| Magnification, x | 120 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 22 |
| Focusing distance, mm | 10 |
| LED illumination | 3 modes: full ring, left half ring, right half ring |
| Visible light color temperature | 2 modes: warm light (3500±200K), cool light (6500±200K) |
| UV light | 1 mode: full ring |
| Brightness | 3 levels |
| Filter compatibility | 37mm |
| Power supply | built-in lithium-ion battery, 3.7V, 110mAh; charging via USB Type-C cable (included) from a 5V/1A DC source (power bank, computer, wall adapter) |
| Charging time | 90 min |
| Operating time | 70–120 min |
| Charge indicator | yes |
| Ports | USB Type-C |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!