

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Levenhuk Kelvin TMC10 is a compact clip-on microscope for your smartphone. It lets your phone camera capture the microworld in sharp detail and with no digital artifacts. At 200x magnification, you can clearly see fabric fibers, crystals, print defects, coin relief, large biological structures, and the anatomy of insects. Examine, capture, and share it all right from your smartphone!
19 lighting modes make it easy to adapt the illumination for any object. Control shadows by directing light straight down or at an angle. Choose the right color temperature: warm light at 3500K for skin, fabrics, and organic matter, or cool light at 6500K for metal and electronics. Adjust the brightness: a dim setting for light colored objects as well as medium and bright for dark objects or when there is no external light. The UV mode helps reveal hidden markings and study minerals.
A polarizing filter is already built in. That means no false reflections occur when shooting glossy surfaces, making it perfect for jewelry, watches, coins, and polished metals.
The Levenhuk Kelvin TMC10 microscope for smartphone is also easy to take with you. It weighs less than 50 grams and fits neatly in your pocket. The light can stay on for up to two hours on a single charge. You can also use the photogadget without the light, e.g., in normal daylight or with a desk lamp.
Key features:
The kit includes:
Use the soft EVA spacers to fine‑tune the smartphone adapter to your phone’s thickness and width.
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027821 |
| Package size (LxWxH) | 12x8x5 cm |
| Shipping Weight | 0.15 kg |
| Type | smartphone microscope |
| Compatible devices | iPhone and Android smartphones |
| Optical design | 4 elements in 4 groups |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | fully multi-coated |
| Magnification, x | 200 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 6 |
| Focusing distance, mm | 10 |
| Polarizing filter | yes |
| LED illumination | 3 modes: full ring, left half ring, right half ring |
| Visible light color temperature | 2 modes: warm light (3500±200K), cool light (6500±200K) |
| UV light | 1 mode: full ring |
| Brightness | 3 levels |
| Power supply | built-in lithium-ion battery, 3.7V, 110mAh; charging via USB Type-C cable (included) from a 5V/1A DC source (power bank, computer, wall adapter) |
| Charging time | 90 min |
| Operating time | 120 min |
| Charge indicator | yes |
| Ports | USB Type-C |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!