

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Levenhuk Kelvin TLC50 turns your smartphone camera into a true telephoto lens. Distance is no longer an obstacle. Take bright, sharp photos right on your phone without losing any image quality.
This telecular is perfect for travel and hiking, concerts and sports events, nature watching, city walks, shooting the Moon, and creating photo and video content for social media.
With the Levenhuk Kelvin TLC50, you can capture what is out of reach. Simply attach the photogadget to your smartphone and discover new possibilities for mobile photography.
The set includes the telecular, a smartphone adapter, and a tripod, making it a complete kit for creativity and self-expression. Since it is designed to work with any smartphone, it is compatible with all Android and iPhone models thanks to its versatile mounting system.
Key features:
The kit includes:
Use the soft EVA spacers to fine‑tune the smartphone adapter to your phone’s thickness and width.
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027753 |
| Package size (LxWxH) | 36x18x7 cm |
| Shipping Weight | 1.735 kg |
| Type | telecular |
| Compatible devices | iPhone and Android smartphones |
| Optical design | 13 elements in 10 groups |
| Prism type | Schmidt‑Pechan with silver coating |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | fully multi-coated |
| Magnification, x | 20 — 60 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 45 |
| Angle of view, ° | 51 |
| Close focus, m | 3 |
| Light-gathering capacity, % | 99 |
| Reflectivity, % | 95 |
| Distortion, % | 3 |
| Mounting on a tripod | yes |
| Adaptable to a tripod | standard 1/4" thread |
| Tripod type | floor stand |
| Head | 360° swivel, ball head |
| Tripod length (folded), mm | 340 |
| Operating temperature range, °C | 0 — 40 |
| Storage temperature range,°C | -20 — 45 |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!