

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Levenhuk Kelvin Snap 10x42 photobinoculars transform your smartphone into a powerful 10x telephoto camera. You will capture stunning shots without the pixelation of digital zoom, as the magnification comes from true optics. Share photos and videos instantly on social media or send them directly to your friends.
The Levenhuk Kelvin Snap is the secret to unlocking your smartphone’s true photographic potential. Capture the beauty of nature, dive into street photography, observe birds and wildlife, study intricate architectural details, or explore distant landscapes. These photobinoculars are the perfect companion for travel, sports events, and music festivals. You will capture all the raw emotion and action as if you had a front-row seat right by the stage!
Everything you need is in the box: a tripod, universal smartphone adapter, and Bluetooth remote shutter. Just mount the binoculars on the tripod, attach your phone, and start shooting! The universal adapter works with all Android and iPhone devices with no extra setup required. Thanks to the waterproof and dustproof body, you can confidently use the Levenhuk Kelvin Snap in any weather.
You can also use the Levenhuk Kelvin Snap as a classic pair of binoculars, exploring the world through the eyepieces.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027920 |
| Package size (LxWxH) | 31x21x8 cm |
| Shipping Weight | 1.76 kg |
| Prism type | roof |
| Magnification, x | 10 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 42 |
| Optical design | 7 elements in 5 groups |
| Eyepieces | 4 elements in 3 groups |
| Objectives | 3 elements in 2 groups |
| Optics material | BK-7 |
| Lens coating | fully multi-coated |
| Prisms coating | fully multi-coated |
| Exit pupil diameter, mm | 4.2 |
| Eye relief, mm | 16 |
| Twilight factor | 20.49 |
| Relative brightness | 17.6 |
| Resolution threshold, arcseconds | 4.7 |
| Field of view, ° | 5.8 |
| Field of view, m/1000m | 102 |
| Close focus, m | 2 |
| Eyepiece diopter adjustment, diopters | ±3 |
| Interpupillary distance, mm | 56 — 74 |
| Focusing | central |
| Eyecups | twist-up (3 fixed positions) |
| Body | plastic, steel |
| Body filling | nitrogen |
| Waterproof | yes |
| Moisture resistance | yes |
| Degree of moisture/water protection | IP67, complete protection against dust and temporary immersion in water |
| Hermetically sealed design | yes |
| Adaptable to a tripod | standard 1/4" thread, requires an adapter (included in the kit) |
| Smartphone photography | yes |
| Size | classic |
| Application | hunting and fishing, military/field |
| Pouch in set | yes |
| Pouch/bag in set | pouch |
| Assembly and installation difficulty level | extremely simple |
| Mounting on a tripod | yes |
| For eyeglass wearers | yes |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!