

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Levenhuk Kelvin Nova PLUS MAK 70/750 Phototelescope is your personal guide to the universe, bringing the Solar System and deep-sky objects a little closer. Simply mount your smartphone in the special adapter and align its camera with the eyepiece to begin your journey. Have you caught a particularly beautiful view in focus? Take a photo or video right away to save it as a memory. It doesn’t get any easier than this!
Start exploring the starry sky with Earth’s closest neighbor, the Moon. On its surface, you will see many wonders such as the craters Kepler and Plato or the Apennine and Alpine mountains. You can also explore the dark plains of the Sea of Rains and the Ocean of Storms. The telescope reveals countless faults, rilles, and shadowed details along the terminator line. Other interesting targets include Jupiter’s disk and its major moons, Venus’s crescent, and Saturn’s rings, which look like little “ears.” The optics also excel at resolving double stars and revealing bright star clusters.
The phototelescope is versatile, making it suitable for terrestrial observations as well. Capture mountains, treetops, and scenic views with incredible detail and magnification in the familiar orientation thanks to the advanced optics. To ensure your photos always come out sharp, vivid, and blur-free, control your smartphone’s camera via the Bluetooth remote shutter without touching the device.
One of the key advantages of the Nova PLUS MAK 70/750 is its light weight and compact size. This gives it a significant edge over refractors and reflectors, making it the perfect choice for outdoor photo shoots and astronomy trips. A carry bag is included.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028217 |
| Package size (LxWxH) | 58x11x20 cm |
| Shipping Weight | 2.8 kg |
| Optical design | catadioptric |
| Optical scheme | Maksutov-Cassegrain |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | aluminum, broadband anti-reflection |
| Primary mirror diameter (aperture), mm | 70 |
| Lens (mirror) shape | spherical |
| Focal length, mm | 750 |
| Highest practical power, x | 140 |
| Aperture ratio | f/10.71 |
| Resolution threshold, arcseconds | 2 |
| Limiting stellar magnitude | 10.9 |
| Eyepieces | Kellner MA 10mm (75x), Kellner MA 20mm (38x), aspherical 4mm (188x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 2x |
| Finderscope | Red Dot |
| Focuser | 1.25" |
| Filters included | lunar |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable, up to 1140 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners, experienced users |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System and deep-sky objects, terrestrial objects |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!