

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
Do you dream of uncovering the mysteries of the universe? The Levenhuk Kelvin Nova PLUS 90/660 Phototelescope is here to help! Observe celestial objects, take photos or record videos of them, and share your discoveries with loved ones using just your smartphone. Assemble the telescope, mount your iPhone or Android device in the adapter, and get started quickly and without any advanced knowledge.
Discover the beauty of the Moon’s surface and make your observations even more detailed and comfortable for your eyes with a special filter. Examine Saturn’s rings, Jupiter’s major moons, and the crescent of waning Venus. Find the twinkling star clusters of the Pleiades and the Beehive Cluster, the gas clouds of the Orion Nebula, and the elongated patches of the Andromeda, Cigar, and Bode galaxies. Simply tap your smartphone screen to keep these cosmic views in your gallery forever.
The phototelescope won’t be idle during the day either, as you can use it as a powerful spotting scope to explore and take photos of wildlife and landscapes. Unlike many similar models that display an inverted and mirrored image, the Levenhuk Kelvin Nova PLUS 90/660 lets you see the world around you in the most familiar orientation.
To avoid shaking the telescope with constant touches and blurring your shots, use the convenient Bluetooth remote shutter. Control the shutter remotely and capture colorful photos without leaving your seat. While you relax, the Levenhuk Kelvin Nova PLUS 90/660 handles all the hard work so you can simply enjoy the results!
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028163 |
| Package size (LxWxH) | 90x46x21 cm |
| Shipping Weight | 8.15 kg |
| Optical design | refractor |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | multi-coated |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 90 |
| Focal length, mm | 660 |
| Highest practical power, x | 180 |
| Aperture ratio | f/7.33 |
| Resolution threshold, arcseconds | 1.4 |
| Limiting stellar magnitude | 11.8 |
| Eyepieces | Kellner MA 10 mm (66x), Kellner MA 20 mm (33x), aspherical 4mm (165x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 2x |
| Finderscope | Red Dot |
| Focuser | 1.25" |
| Filters included | lunar |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable, up to 1200 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners, experienced users |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System, terrestrial objects |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!