

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
With the Levenhuk Kelvin MAK80 phototelescope, astrophotography is within everyone’s reach. Assemble the telescope, point it at your target, attach your phone using the adapter, and you are ready to explore and photograph planets, lunar craters, and bright nebulae. Thanks to the included Bluetooth remote shutter, you don’t even need to touch your smartphone. Snap photos remotely to eliminate camera shake and make blurry images a thing of the past.
During the day, the telescope doubles as a powerful spotting scope for observing wildlife and sweeping landscapes. Both the finder and eyepiece provide a comfortable, upright image, while the ergonomic pan handle lets you point the telescope smoothly without ever touching the optical tube. The high-precision focuser helps you achieve perfect sharpness, delivering crisp, highly detailed images.
The phototelescope is compact and lightweight. Whether you set it up on a city balcony or take it on a countryside getaway, you can discover the universe wherever you are.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027715 |
| Package size (LxWxH) | 33x62x34 cm |
| Shipping Weight | 12.2 kg |
| Optical design | catadioptric |
| Optical scheme | Maksutov-Cassegrain |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | aluminum, broadband anti-reflection |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 80 |
| Lens (mirror) shape | spherical |
| Focal length, mm | 850 |
| Highest practical power, x | 160 |
| Aperture ratio | f/10.6 |
| Resolution threshold, arcseconds | 1.5 |
| Limiting stellar magnitude | 11 |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Close focus, m | 8 |
| Barlow lens | no |
| Finderscope | optical, 6x21 with correct image |
| Focuser | precision, with a focus distance indicator |
| Tripod | aluminum |
| Tripod weight, kg | 1.4 |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth |
| Drive | 360° worm gear drive |
| Mount attachment | 3/8" threaded socket |
| Mount weight, kg | 1.98 |
| Maximum payload, kg | 2.5 |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate (Vixen standard) |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners, experienced users |
| Observed object | planets of the Solar System and deep-sky objects, terrestrial objects |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!