

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Levenhuk Kelvin HPM25 Handheld Photomicroscope is your gateway to a wide range of nature observations. It packs a microscope with up to 800x magnification, a 2MP digital camera, and a color IPS display. Easily uncover the secrets of biology, geology, and entomology. Capture high resolution photos and videos to document your discoveries!
Using the photomicroscope is easy. Charge it, turn it on, point the lens at your sample, and adjust the focus with the focusing wheel. You can tilt the screen to a comfortable angle and turn on the light when needed. The 7000K cool LED light delivers a contrast rich, sharp image and brings out the finest details of your sample.
Want to save what you see? Just press a button, and your photo or video is stored on the memory card. You can also connect the microscope to a computer to transfer files or stream live footage to a monitor.
The Levenhuk Kelvin HPM25 photomicroscope is a great choice for budding researchers, students, and anyone who needs a compact, convenient tool to study the world in detail. It operates independently, combines microscope and camera functions seamlessly, and lets you share what you discover.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027838 |
| Package size (LxWxH) | 19x8x9 cm |
| Shipping Weight | 0.34 kg |
| Type | digital, portable |
| Microscope head type | digital screen/PC monitor |
| Optics material | optical glass |
| Head | color IPS display, 2” (320x240px) |
| Head inclination angle | adjustable from 0° to 75° |
| Magnification, x | 400 — 800 |
| Magnification range | from 200x to 800x |
| Objectives | achromatic, multi‑coated |
| Coarse focusing travel, mm | -4 — 4 |
| Body | high-strength ABS plastic |
| Illumination | LED |
| Brightness adjustment | yes |
| Power supply | 3.7V, 700mAh Li-ion battery; charging via a computer USB port or AC power supply using a USB Type-C cable (included) and a 5V, 1A power adapter (not included) |
| Light source type | 6 LEDs: 400lm luminous flux, 7000K color temperature, with brightness adjustment (high, low, off) |
| Operating temperature range, °C | -10 — 40 |
| User level | beginners, elementary, experienced users |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Application | elementary, for applied research, school/educational |
| Illumination location | upper |
| Research method | bright field |
| Pouch/case/bag in set | pouch |
| Sensor | CMOS |
| Color/monochrome | color |
| Ability to connect additional equipment | microSD card up to 128GB (not included) |
| Video recording | yes |
| Image format | *.jpg (1MP, 2MP) |
| Software, drivers | VideoCap software for Windows |
| Programmable options | photo capture, real‑time image transfer to a computer, video recording |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!