

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Levenhuk Discovery New Gator 20x50 is a powerful device with 20x magnification. These binoculars are perfect for spotting fine details at long distances, whether you are hunting in the mountains or playing a round of golf. The objective lens diameter of the model is 50mm, and the optical design is based on Porro prisms. To prevent light loss, the binoculars use fully coated BK-7 borosilicate glass optics.
The binoculars feature a classic design. Focusing is controlled by a large, textured central wheel. A ring on the right eyepiece provides ±3D diopter adjustment. You can also set the interpupillary distance anywhere from 56mm to 72mm to perfectly match your eyes. For extended viewing sessions, you can mount the binoculars on a tripod using a standard adapter (sold separately).
The Levenhuk Discovery New Gator 20x50 features a durable aluminum alloy body with a rubber coating for a secure grip. This rubber armor protects the binoculars from everyday bumps and moisture. The IPX3 water resistance rating for these binoculars indicates that they can handle light rain, but they are not suitable for water submersion or extreme weather. Even though these binoculars have large lenses, the device still weighs under 800 grams, meaning it will not weigh down your backpack. The box includes a neck strap, protective caps for the eyepieces and objective lenses, a microfiber cleaning cloth, and a handy pouch for safe storage and transport.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Discovery |
| Warranty | 10 years |
| EAN | 5905555023809 |
| Package size (LxWxH) | 21x20x8 cm |
| Shipping Weight | 1.1 kg |
| Prism type | Porro |
| Magnification, x | 20 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 50 |
| Optical design | 6 elements in 4 groups |
| Eyepieces | 4 elements in 3 groups |
| Objectives | 2 elements in 1 group |
| Optics material | BK-7 |
| Lens coating | fully coated |
| Exit pupil diameter, mm | 2.5 |
| Eye relief, mm | 7 |
| Twilight factor | 32 |
| Relative brightness | 6.3 |
| Resolution threshold, arcseconds | 6.2 |
| Field of view, ° | 3.2 |
| Field of view, m/1000m | 56 |
| Close focus, m | 11 |
| Eyepiece diopter adjustment, diopters | ±3 |
| Interpupillary distance, mm | 56 — 72 |
| Focusing | central |
| Eyecups | not foldable, rubber |
| Body | aluminum alloy, rubberized |
| Moisture resistance | yes |
| Degree of moisture/water protection | IPX3 (protection against spraying water) |
| Operating temperature range, °C | -15 — 50 |
| Adaptable to a tripod | standard 1/4" thread, requires an adapter (not included in the kit) |
| Size | classic |
| Application | hunting and fishing, military/field |
| Pouch in set | yes |
| Mounting on a tripod | yes |
| Pouch/case/bag in set | pouch |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!