

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
Imagine a perfect medium-rare steak juicy spiced chicken homemade sausage or fish with a crispy crust. These and other dishes will now turn out perfectly on the very first try! The Levenhuk Wezzer Grill BT30 thermometer is specifically designed to help the culinary enthusiast making cooking easy and enjoyable while ensuring results that delight you and your loved ones. In the kit you will find a stylish unit with a bright screen and a wireless probe. Thanks to its sleek shape and sharp tip the probe pierces meat easily and the measured temperature appears instantly on the display. All the numbers remain clearly visible even in dim kitchen lighting or low light outdoors thanks to the screen’s backlight.
It gets really interesting when you connect the thermometer to your smartphone via Bluetooth: The free ToGrill mobile app becomes your personal cooking guide. Select the type of meat you are preparing: beef lamb pork poultry or fish. The app will suggest the ideal internal temperature for perfect doneness and send a timely notification to your smartphone when the dish is ready. No more constantly checking the oven and guessing if dinner is done you can use that free time to relax or chat with your family. The probe accurately measures the internal temperature of food from 0°C to +100°C and the ambient temperature from +50°C to +300°C. The thermometer also functions as a timer that can be set for nearly 12 hours making it ideal for long roasting smoking or sous vide cooking.
Don’t worry about battery life as the device is equipped with a high-capacity 1100mAh battery. The main unit charges via a USB Type-C port and when you dock the probe in the special slot on the back panel it automatically recharges from the base. You can always check the current charge level in the app and if it gets too low a warning icon appears on the thermometer’s screen. The Levenhuk Wezzer Grill BT30 saves energy by automatically turning off after a period of inactivity.
This gadget is a real find for avid cooks. Take it with you to the countryside to monitor your steaks on the grill: The Bluetooth connection is maintained up to 80 meters between the probe and the base and up to 90 meters between the base and your smartphone. This allows you to relax in the garden while dinner is being prepared. The magnet on the back also lets you quickly attach the device to any metal surface.
The Levenhuk Wezzer Grill BT30 is a smart and modern helper that turns cooking into an exact science with flawless results. It makes an excellent gift for anyone who enjoys treating themselves and others to delicious food.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk Inc. USA |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027456 |
| Package size (LxWxH) | 20x11x3 cm |
| Shipping Weight | 0.45 kg |
| Design | with a remote probe |
| Probe type | wireless |
| Number of probes included | 1 |
| Maximum number of probes | 1 |
| Probe material | ceramic handle stainless steel |
| Probe length cm | 14.2 |
| Units of measurement | °C °F |
| Ovenproof | yes |
| Ambient temperature measurement range °C | 50 — 300 |
| Food temperature measurement range °C | 0 — 100 |
| Measurement accuracy | ±1% (at 0°C…+100°C); ±2% (at +50°C…+300°C) |
| Hold function | yes |
| Over-temperature alert | yes |
| Timer | yes |
| Timer countdown | up to 11h 59m 59s |
| Smartphone connectivity | yes |
| Ability to connect additional equipment | Android/iOS smartphones and tablets via the ToGrill app |
| Bluetooth | yes |
| Line-of-sight range | 80m (to probe) up to 90m (to smartphone) |
| Screen type | monochrome |
| Backlight | yes |
| Power supply | built-in 1100mAh battery charging via a USB Type-C cable (included) |
| Low battery status indicator | yes |
| Auto power off | yes |
| Body | high-strength ABS plastic stainless steel |
| Magnetic back | yes |
| Waterproof | yes |
| Degree of moisture/water protection | IP65 rating complete protection against dust protection against water jets (probe only) |
| Certifications | CE FCC RoHS |
| Additional | stand |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!