

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Levenhuk Trap LTE10 trail camera is a reliable tool for hunters wildlife researchers agricultural workers and owners of country houses and remote properties. It is designed for discreetly monitoring wildlife securing property and conducting remote forest studies. The rugged camouflage housing blends naturally with the surroundings keeping the camera hidden from people and animals.
60MP photos and 1296p video with audio
The trail camera automatically captures photos and video when motion is detected within its field of view. During the day it can focus on subjects just one meter away. At night its 850nm infrared illumination captures clear images from a distance of 1.5 to 20 meters. A wide 120° viewing angle covers an impressive area. The built-in microphone records ambient sounds helping identify objects more accurately and creating an immersive viewing experience. The device automatically switches between color daytime mode and monochrome night mode. You can select a photo resolution of up to 60MP and a video resolution of up to 1296p (Super Full HD) for maximum image detail.
4G data transmission
You can receive data from the trail camera remotely and manage its settings using a SIM card. Insert the SIM card into the camera install the TrailCam Go app and access photos and videos from cloud storage. Share files with friends and family via messengers email or save them directly to your smartphone.
Flexible shooting configuration
The camera offers extensive customization for optimal performance. Adjust the IR illumination range motion sensitivity trigger interval (5 seconds to 60 minutes) and video length (5 to 20 seconds) to suit your specific needs. A time-lapse function allows the camera to take photos or videos at intervals from 1 second to 24 hours. It is ideal for capturing slow processes such as plant blooming cloud movement or birds building nests. The user can set the exact start and end times for recording to capture footage right when it is needed. The trail camera supports multiple modes: burst shooting with up to three photos time-lapse for accelerated capture and a “photo first then video” mode. Loop recording enables continuous recording by automatically overwriting the oldest files when the memory card is full.
Storage and power options
The camera uses a 4GB to 128GB microSD card for data storage. It stamps each photo and video with the date time temperature and moon phase. The menu is available in 11 languages. A four digit password can be set to protect the device from unauthorized access. A USB Type C cable is used to connect the camera to a computer. The camera also features a standard 1/4' tripod mount. The device runs on 8 AA batteries or can be connected to an external 6V/1A DC power supply. AA batteries are ideal for remote off-grid operation while external power works well for long-term monitoring near an electrical outlet. A single set of batteries powers the camera for 4 to 6 weeks and in standby mode it can last up to 12 months. The camera is rated IP66 for protection against dust and water jets and operates in temperatures from –20°C to +60°C.
Please note: The IR illumination emitted by the device may be visible to cameras and other similar electronic equipment during operation.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk Inc. USA |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555026695 |
| Package size (LxWxH) | 20x10x8 cm |
| Shipping Weight | 0.5 kg |
| Number of cameras | 1 day/night |
| Image | color (day) black and white (night) |
| Megapixels | 2 |
| Image resolution px | 60MP (9984×5616) 48MP (9216×5184) 42MP (8448×4752) 36MP (7936×4464) 32MP (7680×4320) 24MP (6400×3600) 20MP (6144×3456) 16MP (5120×2880) 8MP (3840×2160) 4MP (2560×1440) 2MP (1920×1080) |
| Image format | *.jpg |
| File formats (video) | *.mp4 |
| Focal length mm | 4 |
| Aperture ratio | f/1.6 |
| Display | LCD color |
| Display diagonal inch | 2 |
| Memory card | microSD from 4GB to 128GB (not included) |
| Wavelength nm | 850 |
| IR illuminator range m | 20 |
| Operating range m | <20 (in the normal sensitivity mode at +25°C) |
| Angle of detection ° | 120 |
| Audio recording | yes |
| PIR sensor sensitivity | yes |
| PIR sensor sensitivity | adjustable (high/normal/low) |
| Trigger time s | 0.2 — 0.5 |
| Trigger interval | 5s – 60min (adjustable) |
| Burst photo | 1/2/3 photos |
| Duration of the video | 5–20 s (programmable) |
| Time stamp | yes |
| Loop recording | 720P 1080P 1296P |
| yes | |
| Low battery status indicator | yes |
| Microphone/speaker | yes |
| Interface connectors | USB Type-C |
| Mounting on a tripod | yes |
| Mount | 1/4 |
| Power supply | 8 AA batteries (not included) external 6V/1A DC power supply |
| Waterproof | IP66; full dust protection; protection against strong jets of water |
| Operating temperature range °C | -20 — 60 |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!