

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Levenhuk Kelvin MAK60 phototelescope turns any smartphone into a portable observatory. It reveals stars in crisp, bright detail rather than as blurry dots. Take your first step into astrophotography, without special training or complicated camera gear, and share your discoveries with the world.
The kit includes everything you need to start shooting right after assembly. Attach your smartphone using the adapter, align the camera with the eyepiece, point the telescope at the Moon, and then adjust the focus. You are now ready to snap photos and record videos. The telescope is also great for daytime use. Simply point it at a bird, distant building, or landscape to capture stunning high-magnification shots.
The phototelescope has enough power to explore the lunar surface. You can get a detailed view of large craters, lunar seas, and mountain ranges. Remember the pictures in astronomy books that fascinated you as a child? Now, you can see those sights for yourself, right before your eyes! For sharp, blur-free shots, use the Bluetooth remote shutter. All it takes is one click and your perfect image is captured.
Compact and lightweight, this phototelescope will quickly become your favorite travel companion. From a city balcony to a countryside getaway or a moonlit beach, the Levenhuk Kelvin MAK brings the universe closer wherever you go.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027708 |
| Package size (LxWxH) | 34x61x35 cm |
| Shipping Weight | 9.8 kg |
| Optical design | catadioptric |
| Optical scheme | Maksutov-Cassegrain |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | aluminum, broadband anti-reflection |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 60 |
| Lens (mirror) shape | spherical |
| Focal length, mm | 830 |
| Highest practical power, x | 120 |
| Aperture ratio | f/13.8 |
| Resolution threshold, arcseconds | 2 |
| Limiting stellar magnitude | 10 |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Close focus, m | 8 |
| Barlow lens | no |
| Finderscope | optical, 5x24 |
| Focuser | precision, with a focus distance indicator |
| Tripod | aluminum |
| Tripod weight, kg | 1.2 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth |
| Drive | 360° worm gear drive |
| Mount attachment | 3/8" threaded socket |
| Mount weight, kg | 0.5 |
| Maximum payload, kg | 1.5 |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate (Vixen standard) |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners, experienced users |
| Observed object | planets of the Solar System, terrestrial objects |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!