

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Ermenrich Verk LQ60 is a versatile 3-in-1 measuring tool that is designed for the rapid completion of a wide array of tasks. It combines the capabilities of a high-precision laser meter, an angle finder, and a digital level with an electronic bubble vial display. It is an ideal tool for construction workers, engineers, interior designers, decorators, and DIY enthusiasts.
Laser meter mode
The built-in laser distance meter can measure distances up to 100m with an accuracy of ±3mm, while the clearly visible red laser beam ensures easy targeting. Distance calculation can be performed as a single measurement or in continuous (scanning) mode, and the reference point can be set to either the front or rear edge of the device. The Ermenrich Verk LQ60 also features modes of operation common to most laser distance meters: calculating area and volume as well as performing indirect measurements using the Pythagorean theorem (including the angle calculation formula). All recorded data can be quickly saved to the built-in memory, which stores up to 100 measurements.
The device also offers two additional functions: a virtual tape measure mode for distance measurements, and time-delayed measurements with a countdown that can be set to either 3 or 5 seconds. It also features an integrated 5.7cm centimeter-graduated ruler on its body.
Angle finder mode
When functioning as an angle finder, the Ermenrich Verk LQ60 measures the tilt of its own body within a range of –90° to 90°, providing an accuracy of ±0.3° with a high resolution of 0.01°. The device supports an absolute measurement mode that is convenient for calculating fixed angles for leveling purposes.
Level mode (electronic bubble vial display)
An electronic bubble vial display refers to an upgraded, advanced digital version of a traditional bubble level. Compared to a traditional bubble level, it provides greater accuracy and faster leveling. The device is placed on a horizontal surface, and precise leveling is performed using the on-screen prompts.
Reliable protection and user-friendly operation
All the information is clearly displayed on a 2.4" color screen with a choice of two color schemes: a dark mode with a backlight for indoor use as well as a black-and-white mode without a backlight for outdoor use. The auto-rotate display and audible indicators simplify data reading when the device is positioned in hard-to-reach places. The magnetic base allows the level to be securely attached to metal structures, enabling hands-free operation.
An IP54-rated housing protects the internal electronics from dust and water splashes, ensuring reliability in construction site conditions. A built-in 1000mAh battery provides power autonomy, delivering up to 9.5 hours of continuous operation and recharging via a USB Type-C port.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Ermenrich |
| EAN | 5905555027296 |
| Package size (LxWxH) | 14x12x3 cm |
| Shipping Weight | 1.3 kg |
| === Delimiter === | Digital level |
| Level type | digital, with electronic bubble display |
| Units of measurement | degrees |
| Maximum resolution | 0.01° |
| === Delimiter === | Laser meter |
| Type | laser |
| Single distance measurement mode | yes |
| Scanning mode | yes |
| Measuring range | 0.05–100m |
| Units of measurement (length) | cm, ft, in, m, mm |
| Measurement accuracy | ±3mm |
| Angle measurements | yes |
| Laser designator | 620–690nm, <1 mW, class 2 |
| Laser beam color | red |
| Angle measurement range, ° | ±90 |
| Units of measurement (angles) | degrees |
| Area measurement | yes |
| Units of measurement (area) | m2, sq. ft., sq. in., sq. cm., sq. mm. |
| Volume measurement | yes |
| Units of measurement (volume) | cu m, cu ft, cu in, cu cm |
| Pythagorean theorem feature | yes |
| Reference point | yes |
| Reference point | front edge, rear edge |
| Audible alerts | yes |
| Silent mode | yes |
| History record | 100 groups |
| User level | professional |
| Application | general purpose |
| === Delimiter === | General specifications |
| LCD screen | 2.4" diagonal |
| Power supply | built-in 1000mAh li-ion battery, 3.7V, AC power charging via USB Type-C (cable included) |
| Operating time, h | 9.5 |
| Laser beam/device auto-off | 30 seconds / 3 minutes |
| Low battery status indicator | yes |
| Magnetic base | yes |
| Bubble level | 1 horizontal |
| Body | high-strength ABS plastic, metal |
| IP water and dustproof rating | IP54, partially dustproof, splashproof |
| Operating temperature range, °C | 0 — 40 |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!