

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
The Levenhuk New Skyline BASE 76/700 AZ1 is a classic, simple to use Newtonian reflector. With it, you can explore lunar craters, Solar System planets, star clusters, and nearly every object in the Messier catalog. This instrument is designed for beginner astronomers of all ages and is perfect for field observations away from city lights. A key advantage of this telescope is its extensive kit: Everything you need for observing is already included.
Mirror optics
The telescope’s optics deliver clean, high-contrast images with excellent resolution and minimal color distortion. A 10mm eyepiece and 25mm eyepiece are included, so you can easily switch between different magnifications. The 25mm eyepiece gives you a wide field of view that is perfect for sweeping across the sky and locating objects. For a detailed image at high magnification, use the 10mm eyepiece. A 2x Barlow lens doubles the magnification of each eyepiece.
Easy operation
The model comes with an AZ1 alt-azimuth mount. Lightweight and featuring a simple design, this telescope is easy enough for even a child to master. Pointing the telescope manually is a great hands-on way to learn the constellations and navigate the night sky. To help you along, the included 6x24 optical finderscope offers a wide field of view, allowing you to quickly spot your desired target in the sky.
Design features
A sturdy aluminum tripod guarantees a stable image during observations and securely holds the telescope. The legs adjust from 650mm to 1200mm, so both adults and kids can observe comfortably. An accessory tray keeps all your accessories within easy reach.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk, Inc., USA |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028392 |
| Package size (LxWxH) | 99x32x26 cm |
| Shipping Weight | 6.88 kg |
| Optical design | reflector |
| Optical scheme | Newtonian |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 76 |
| Focal length, mm | 700 |
| Highest practical power, x | 150 |
| Aperture ratio | f/9.2 |
| Resolution threshold, arcseconds | 1.75 |
| Limiting stellar magnitude | 11 |
| Eyepieces | SUPER 10mm (70x), SUPER 25 mm (28x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 2x |
| Finderscope | optical, 6x24 |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | 650–1200 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth, AZ1 |
| Mount material | aluminum |
| Optical tube material | aluminum |
| User level | beginners, elementary |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System and deep-sky objects |
| Extended kit | yes |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!