

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
The Levenhuk New Skyline BASE 70/500 AZ2 is a compact achromatic refractor telescope with a 70mm aperture and a 500mm focal length that is designed for kids and beginner stargazers. Its small size makes it a great travel companion for weekend getaways, and the colorful packaging means that it is ready to be given as a gift for any occasion.
Large-aperture optics
The 70mm objective lens gathers plenty of light, delivering bright and sharp views. Fully multi-coated optics ensure high light transmission. Through this telescope, you can explore lunar craters, the polar ice caps on Mars, the phases of Venus, Saturn’s rings, and Jupiter. Planets at the edge of the Solar System will appear as points of light, visible only under perfect conditions.
The kit includes two eyepieces with focal lengths of 10mm (50x) and 25mm (20x), which provide high-quality views at low and high magnifications. A 2x Barlow lens lets you double the magnification of either eyepiece. The diagonal mirror makes terrestrial viewing more comfortable, delivering an upright but mirror-reversed image. A 6x24 optical finderscope helps you locate stars and planets quickly.
Lightweight alt-azimuth mount
The telescope is mounted on an AZ2 mount. It’s one of the simplest systems to use and requires no special knowledge. The adjustable tripod legs can be set to match the observer’s height.
Additional features
The telescope features a standard T-thread. This is a nice bonus if you want to try astrophotography. With an optional adapter ring, you can attach a DSLR camera and start capturing shots of the Moon, planets, or landscapes through the telescope.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk, Inc., USA |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028385 |
| Package size (LxWxH) | 100x32x26 cm |
| Shipping Weight | 6.3 kg |
| Optical design | refractor |
| Optical scheme | achromat |
| Optics coating | fully multi-coated |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 70 |
| Focal length, mm | 500 |
| Highest practical power, x | 140 |
| Aperture ratio | f/7.1 |
| Resolution threshold, arcseconds | 1.5 |
| Limiting stellar magnitude | 11.9 |
| Eyepieces | SUPER 10mm (50x), SUPER 25mm (20x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 2x |
| Finderscope | optical, 6x24 |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable, 670–1190 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth, AZ2 |
| Additional | standard T-thread (M42) for mounting a SLR camera |
| Optical tube material | aluminum |
| Optical tube dimensions, mm | 70x480 |
| Optical tube weight, kg | 1.4 |
| User level | beginners, elementary |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System, terrestrial objects |
| Extended kit | yes |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!