

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
Powerful 10x magnification with zero loss in image quality is now possible on your smartphone! The Levenhuk Kelvin Snap 10x50 photobinoculars are the perfect tool for anyone who loves sharing travel and outdoor adventures.
Capture wildlife on a safari or spot birds high in the mountains. Shoot breathtaking nature photography or get up close to the action at local festivals and sporting events. Share vivid images with your friends right as the action happens.
Use the Levenhuk Kelvin Snap as classic binoculars by looking through the eyepieces or attach your smartphone to use its screen to frame the perfect shot. Enjoy clear images, 10x magnification, and instant photo editing through your favorite apps without any bulky camera gear.
All of the necessary photography accessories are already included: tripod, universal smartphone adapter, and Bluetooth remote shutter. Just attach your phone to the adapter, mount the binoculars on the tripod, and start shooting. Whether you have an Android or iPhone device, the adapter securely holds any device.
Dust and rain are no match for this kit. Head to the mountains, deep into the forest, or out on the water. The Levenhuk Kelvin Snap is built to handle any outdoor challenge.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027937 |
| Package size (LxWxH) | 31x21x8 cm |
| Shipping Weight | 1.96 kg |
| Prism type | roof |
| Magnification, x | 10 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 50 |
| Optical design | 7 elements in 5 groups |
| Eyepieces | 4 elements in 3 groups |
| Objectives | 3 elements in 2 groups |
| Optics material | BK-7 |
| Lens coating | fully multi-coated |
| Prisms coating | fully multi-coated |
| Exit pupil diameter, mm | 5 |
| Eye relief, mm | 18 |
| Twilight factor | 22.36 |
| Relative brightness | 25 |
| Resolution threshold, arcseconds | 3.75 |
| Field of view, ° | 5.6 |
| Field of view, m/1000m | 98 |
| Close focus, m | 2 |
| Eyepiece diopter adjustment, diopters | ±3 |
| Interpupillary distance, mm | 61 — 74 |
| Focusing | central |
| Eyecups | twist-up (3 fixed positions) |
| Body | plastic, steel |
| Body filling | nitrogen |
| Waterproof | yes |
| Moisture resistance | yes |
| Degree of moisture/water protection | IP67, complete protection against dust and temporary immersion in water |
| Hermetically sealed design | yes |
| Adaptable to a tripod | standard 1/4" thread, requires an adapter (included in the kit) |
| Smartphone photography | yes |
| Size | classic |
| Application | hunting and fishing, military/field |
| Pouch in set | yes |
| Pouch/bag in set | pouch |
| Assembly and installation difficulty level | extremely simple |
| Mounting on a tripod | yes |
| For eyeglass wearers | yes |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!