

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
The Ermenrich Reel SLR600 PRO Tape Measure is a multifunctional 3-in-1 measuring tool that integrates a laser rangefinder, classic steel tape measure, and cross-line laser level into a single compact device.
Measuring capabilities
The built-in laser module can measure distances in the range of 0.2m to 60m with a high accuracy of ±2mm, making it an optimal solution for repair, installation, and finishing work. The function of switching the measurement reference point between the front and rear points of the device allows for precise calculations even in hard-to-reach places and complex room corners.
For quick measurements, the design includes a 5-meter, 19mm wide measuring tape with a convenient automatic locking mechanism. Furthermore, the integrated cross-line laser level helps users achieve perfectly straight horizontal and vertical lines from the first attempt. In this mode, it projects a red cross onto the working surface.
Functions and design
The functionality of the device is enhanced by its software features. It can automatically calculate area and volume as well as support single and continuous measurement modes. It also includes single and double Pythagorean functions for indirect calculations in hard-to-reach areas. With built-in memory for 20 results and a unit conversion option (m/ft/in/ft+in), it eliminates the need for manual calculations and minimizes the risk of errors on the job.
The measurement data is shown on an easy-to-read LCD display that ensures clear visibility in all working environments. The device runs on two AAA batteries (sold separately) and includes an auto-off function.
The device’s housing is made of impact-resistant ABS plastic with a non-slip, thermoplastic coating. This design ensures a secure grip and reliable protection against accidental damage.
The Ermenrich measuring solution streamlines a wide range of tasks. This all-in-one device combines a laser rangefinder with calculation functions, a tape measure, and a level within a single, protected body. It handles everything from quick measurements to complex indirect calculations.
Key features:
| Brand | Ermenrich |
| Warranty | 5 years |
| EAN | 5905555026954 |
| Package size (LxWxH) | 10x6x19 cm |
| Shipping Weight | 0.422 kg |
| Type | laser, ruler tape |
| Single distance measurement mode | yes |
| Scanning mode | yes |
| Measuring range | 0.2–60m |
| Units of measurement (length) | ft, ft + in, in, m |
| Measurement accuracy | ±2mm |
| Laser designator | 630–670nm, <1mW, class 2 |
| Laser beam color | red |
| Measuring time, sec | 0.1–3 |
| yes | |
| Area measurement | yes |
| Volume measurement | yes |
| Display | FSTN LCD |
| Pythagorean theorem feature | yes |
| Reference point | front edge, rear edge |
| Laser beam/device auto-off | 180 sec. (tape), 30 sec (laser) |
| History record | +, up to 20 readings |
| Power supply | 2 AAA batteries |
| Low battery status indicator | yes |
| Operating temperature range, °C | 0 — 40 |
| Length of the tape measure, m | 5 |
| Width of the tape measure, mm | 19 |
| Tape material | brushed steel |
| Tape measure specifications | self-locking |
| Case material | high-strength ABS plastic |
| Body | thermoplastic rubber coating |
| User level | professional |
| Application | general purpose |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!