

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The Levenhuk Kelvin Snap 12x50 photobinoculars elevate your smartphone photography to new heights. Powerful 12x optical magnification lets you capture extreme close-ups with stunning detail and share them instantly on social media.
Capture architecture, wildlife, sports matches, and city streets. Show the world exactly as you see it! Despite its powerful 50mm lenses, this travel-ready kit easily fits into your backpack, ensuring it’s always there when you need it.
Use them as classic binoculars for observation or attach your smartphone to use the screen as a live digital viewfinder.
A tripod, smartphone adapter, and Bluetooth remote shutter are already included. The kit provides everything you need to start capturing photos and videos right away. There’s no need to shop for extra accessories. Just unpack and start creating. The binoculars work with any Android phone or iPhone.
Travel with confidence! The body is dustproof and waterproof, ensuring that harsh weather will never compromise your optics. Take the Levenhuk Kelvin Snap on your adventures!
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027944 |
| Package size (LxWxH) | 31x21x8 cm |
| Shipping Weight | 1.96 kg |
| Prism type | roof |
| Magnification, x | 12 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 50 |
| Optical design | 7 elements in 5 groups |
| Eyepieces | 4 elements in 3 groups |
| Objectives | 3 elements in 2 groups |
| Optics material | BK-7 |
| Lens coating | fully multi-coated |
| Prisms coating | fully multi-coated |
| Exit pupil diameter, mm | 4.2 |
| Eye relief, mm | 16 |
| Twilight factor | 24.49 |
| Relative brightness | 17.4 |
| Resolution threshold, arcseconds | 3.75 |
| Field of view, ° | 5 |
| Field of view, m/1000m | 88 |
| Close focus, m | 2 |
| Eyepiece diopter adjustment, diopters | ±3 |
| Interpupillary distance, mm | 61 — 74 |
| Focusing | central |
| Eyecups | twist-up (3 fixed positions) |
| Body | plastic, steel |
| Body filling | nitrogen |
| Waterproof | yes |
| Moisture resistance | yes |
| Degree of moisture/water protection | IP67, complete protection against dust and temporary immersion in water |
| Hermetically sealed design | yes |
| Adaptable to a tripod | standard 1/4" thread, requires an adapter (included in the kit) |
| Smartphone photography | yes |
| Size | classic |
| Application | hunting and fishing, military/field |
| Pouch in set | yes |
| Pouch/bag in set | pouch |
| Assembly and installation difficulty level | extremely simple |
| Mounting on a tripod | yes |
| For eyeglass wearers | yes |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!