

Most of our order are shipped in 2 working days*
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage. All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. Shipping charges will not be refunded.
The Levenhuk Kelvin Nova PLUS 70/700 Phototelescope will help you take your first steps into the world of astronomy and astrophotography. With it, you will discover craters, seas, mountain ranges, and rilles on the surface of the Moon that are particularly well-defined when viewed through a special filter. In addition to Earth’s satellite, you’ll discover Saturn’s rings, the Galilean moons “dancing” around Jupiter, and the crescent of Venus as it changes phases. You will also be able to see some star clusters such as the Pleiades, Hyades, and Beehive Cluster.
You can instantly capture any beautiful view using only your smartphone. Place your iPhone or Android device in a special adapter and align its camera with the telescope’s eyepiece to start stargazing. You will capture vibrant photos and breathtaking videos like a pro, even if this is your first time trying astrophotography! To prevent blur in your precious shots, use the Bluetooth remote shutter to trigger your smartphone’s camera.
If you still have a few hours to wait before the starry night, you can use the phototelescope as a powerful telephoto lens for your smartphone camera to capture nature, architectural ensembles, and cityscapes. The image in the Levenhuk Kelvin Nova PLUS 70/700 is exactly as it appears in reality, not inverted like it is in conventional telescopes.
The phototelescope is assembled in just a few minutes, and the kit includes everything you need for observing and smartphone space photography.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028170 |
| Package size (LxWxH) | 89x44x21 cm |
| Shipping Weight | 7.4 kg |
| Optical design | refractor |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | multi-coated |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 70 |
| Focal length, mm | 700 |
| Highest practical power, x | 140 |
| Aperture ratio | f/10 |
| Resolution threshold, arcseconds | 2 |
| Limiting stellar magnitude | 10.8 |
| Eyepieces | Kellner MA 10mm (70x), Kellner MA 20mm (35x), aspherical 4mm (175x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 2x |
| Finderscope | Red Dot |
| Focuser | 1.25" |
| Filters included | lunar |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable, up to 1200 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | azimuth |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners, experienced users |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System, terrestrial objects |
We have a 14-day return policy. If you are not satisfied with your purchase, please return it in its original packaging and be sure to put the original product packaging inside the shipping box to avoid any damage..
All items must be in their original condition and unused. The value of your purchase will be refunded. .
Shipping charges will not be refunded.
If the return is due to a defective product, you may be compensated for the return shipping.
Please contact us for more details if you need to make a return..
- From 0 to 2 kg - shipping cost: 12,50 euros.
- From 2.001 kg to 30 kg - shipping cost: 17,00 euros.
- From 30,001 kg - shipping cost: 30,00 euros.
In case of collection at our warehouse or resale points - the shipping is free.
Thanks for subscribing!
This email has been registered!