

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Levenhuk Kelvin Touch KM7 is an incredibly user-friendly photomicroscope with a touch display and Wi-Fi. Forget about complicated settings. Enjoy intuitive touch controls and comfortable viewing on any device. Examine your samples directly on the 7‑inch touchscreen, connect to a computer, stream the image to an iPhone or Android over Wi‑Fi, or output to a TV. Share your discoveries on social media or host live demonstrations for an entire room. Everyone gets a front-row seat!
The microscope captures stunning 4K photos and records crisp 2K video. Whether you are running a science blog, creating educational films, or putting together a presentation, your content will look spectacular. For maximum convenience, connect via Wi-Fi and control all the shooting settings remotely from the mobile app.
Adjust the magnification by rotating the objectives or using digital zoom – up to 1900x. Begin at low magnification to study the surface of vintage coins, the structure of minerals, or insect shells. Increase the magnification and the fascinating hidden world of microorganisms appears. The precise dual‑stage focusing system locks in perfect sharpness for you at any magnification.
Adjust the illumination for any sample in seconds. Let light pass through transparent specimens or study the surface details of opaque objects. Dual illumination delivers light from above and below, with adjustable brightness. The mechanical stage moves your sample smoothly along two axes, making it easy to pinpoint an area of interest and keep it perfectly framed. It runs on AC power or its built-in battery. A full charge gives you about an hour of cordless operation and takes no more than three hours to recharge.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028231 |
| Package size (LxWxH) | 34x28x25 cm |
| Shipping Weight | 3.005 kg |
| Type | biological, digital |
| Microscope head type | digital screen/PC monitor |
| Optics material | optical glass |
| Head | 7” color LCD touchscreen, tiltable |
| Head inclination angle | adjustable from 0° to 90° |
| Magnification, x | 50 — 1900 |
| Magnification range | from 1280x and above |
| Objectives | achromatic: 4x/0.10, 10x/0.25, 40x/0.65; parfocal distance: 35mm |
| Revolving nosepiece | for 3 objectives |
| Stage, mm | 105×95 |
| Stage features | mechanical double-layer, with a specimen holder, measuring scale, and vernier scale |
| Condenser | N.A. 0.65 |
| Diaphragm | diaphragm disc (6 apertures) |
| Focus | coaxial, coarse (0.4mm) and fine (0.002mm) |
| Body | plastic, metal |
| Illumination | LED |
| Brightness adjustment | yes |
| Power supply | 110–220V via a USB cable and a 5V, 2A AC adapter, one 18650 2600mAh battery |
| Light source type | with a collector, 0.2W LED |
| Additional | battery life: 1 hour; charging time: 3 hours |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Application | school/educational |
| Illumination location | dual |
| Research method | bright field |
| Maximum resolution | photo: 3672х2160px (4K); video: 2560x1440px (2K) at 30fps |
| Color/monochrome | color |
| Sensor element | 1/3” CMOS |
| Memory card | SD up to 512GB (16GB card included) |
| Wi-Fi | yes |
| Wi-Fi settings | 5 GHz |
| Video recording | yes |
| Image format | *.jpeg |
| Video format | *.mp4 |
| Software | pre-installed for the built-in screen; downloadable S-Viewer software for PC; downloadable TSViewer mobile app for iOS and Android smartphones |
| Output | HDMI, SD card slot, USB (PC connection), USB Type-C (power) |
| System requirements | for PC: Windows 7 and higher; for smartphones: iOS 15.6 and higher, Android 13 and higher, HarmonyOS 5.0 and higher |
| Display resolution, px | 1024x600 |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!