

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Levenhuk Kelvin TMC15 is a smartphone macro objective that is designed for extreme close-up photography. Unlike fixed objectives, it lets you adjust the magnification while shooting without losing sharpness. This gives you complete control over your composition.
With its high magnification and short focusing distance, the Kelvin TMC15 delivers image quality on par with a stereomicroscope while remaining incredibly compact. Best of all, you choose the exact magnification that you need, anywhere from 10x to 20x.
A standard smartphone camera typically focuses from 7 to 12 centimeters away. Bring the phone any closer and the image instantly turns blurry. The Kelvin TMC15 lets you focus from a distance of just 1.5 centimeters. Digital zoom is also far from ideal since it simply crops the frame and sacrifices image quality. This smartphone microscope uses real physical lenses for magnification to keep every image sharp and detailed.
Use this smartphone microscope for scientific exploration and artistic macro photography alike. The photogadget opens the door to a world that is invisible to the naked eye. Capture scientific images or turn everyday textures into abstract art.
The Kelvin TMC15 microscope even works without a smartphone. Simply attach the eyecup to use it as a powerful magnifier.
Key features:
The kit includes:
Use the soft EVA spacers to fine‑tune the smartphone adapter to your phone’s thickness and width.
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027807 |
| Package size (LxWxH) | 17x9x4 cm |
| Shipping Weight | 0.26 kg |
| Type | smartphone microscope |
| Compatible devices | iPhone and Android smartphones except iPhone mini and SE models due to camera placement |
| Optical design | 3 elements in 3 groups |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | fully multi-coated |
| Magnification, x | 10 — 20 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 37 |
| Focusing distance, mm | 15 — 45 |
| Filter compatibility | 52mm |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!