

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Levenhuk Kelvin Snap 8x42 photobinoculars transform your smartphone into a long-range camera with true 8x optical magnification. You can enjoy the view and capture it simultaneously. Save photos and videos directly to your phone for instant sharing with friends or on social media.
Capture birds and wildlife in their natural habitat or shoot stunning urban cityscapes. Get front-row views from the bleachers at sporting events or capture incredible close-ups of your favorite music stars.
The kit has everything you need. Just mount the binoculars on the tripod, attach your phone, and start creating truly engaging content. The included Bluetooth remote shutter eliminates camera shake for taking sharp, distortion-free shots. Use the binoculars however you like: Look through the eyepieces the traditional way or use your smartphone screen as a live viewfinder to see exactly what the binoculars see.
Take the Levenhuk Kelvin Snap on hikes and trips. The sealed body is ready for any adventure, whether you are trekking in the mountains or out on the water.
Plus, the universal mount ensures seamless compatibility with virtually all iOS and Android smartphones.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027913 |
| Package size (LxWxH) | 31x21x8 cm |
| Shipping Weight | 1.78 kg |
| Prism type | roof |
| Magnification, x | 8 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 42 |
| Optical design | 7 elements in 5 groups |
| Eyepieces | 4 elements in 3 groups |
| Objectives | 3 elements in 2 groups |
| Optics material | BK-7 |
| Lens coating | fully multi-coated |
| Prisms coating | fully multi-coated |
| Exit pupil diameter, mm | 5.3 |
| Eye relief, mm | 18 |
| Twilight factor | 18.33 |
| Relative brightness | 27.6 |
| Resolution threshold, arcseconds | 4.7 |
| Field of view, ° | 7 |
| Field of view, m/1000m | 123 |
| Close focus, m | 2 |
| Eyepiece diopter adjustment, diopters | ±3 |
| Interpupillary distance, mm | 56 — 74 |
| Focusing | central |
| Eyecups | twist-up (3 fixed positions) |
| Body | plastic, steel |
| Body filling | nitrogen |
| Waterproof | yes |
| Moisture resistance | yes |
| Degree of moisture/water protection | IP67, complete protection against dust and temporary immersion in water |
| Hermetically sealed design | yes |
| Adaptable to a tripod | standard 1/4" thread, requires an adapter (included in the kit) |
| Smartphone photography | yes |
| Size | classic |
| Application | Birdwatching, hunting and fishing, military/field |
| Pouch in set | yes |
| Pouch/bag in set | pouch |
| Assembly and installation difficulty level | extremely simple |
| Mounting on a tripod | yes |
| For eyeglass wearers | yes |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!