

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
Powerful 10x magnification with zero loss in image quality is now possible on your smartphone! The Levenhuk Kelvin Snap 10x50 photobinoculars are the perfect tool for anyone who loves sharing travel and outdoor adventures.
Capture wildlife on a safari or spot birds high in the mountains. Shoot breathtaking nature photography or get up close to the action at local festivals and sporting events. Share vivid images with your friends right as the action happens.
Use the Levenhuk Kelvin Snap as classic binoculars by looking through the eyepieces or attach your smartphone to use its screen to frame the perfect shot. Enjoy clear images, 10x magnification, and instant photo editing through your favorite apps without any bulky camera gear.
All of the necessary photography accessories are already included: tripod, universal smartphone adapter, and Bluetooth remote shutter. Just attach your phone to the adapter, mount the binoculars on the tripod, and start shooting. Whether you have an Android or iPhone device, the adapter securely holds any device.
Dust and rain are no match for this kit. Head to the mountains, deep into the forest, or out on the water. The Levenhuk Kelvin Snap is built to handle any outdoor challenge.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027937 |
| Package size (LxWxH) | 31x21x8 cm |
| Shipping Weight | 1.96 kg |
| Prism type | roof |
| Magnification, x | 10 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 50 |
| Optical design | 7 elements in 5 groups |
| Eyepieces | 4 elements in 3 groups |
| Objectives | 3 elements in 2 groups |
| Optics material | BK-7 |
| Lens coating | fully multi-coated |
| Prisms coating | fully multi-coated |
| Exit pupil diameter, mm | 5 |
| Eye relief, mm | 18 |
| Twilight factor | 22.36 |
| Relative brightness | 25 |
| Resolution threshold, arcseconds | 3.75 |
| Field of view, ° | 5.6 |
| Field of view, m/1000m | 98 |
| Close focus, m | 2 |
| Eyepiece diopter adjustment, diopters | ±3 |
| Interpupillary distance, mm | 61 — 74 |
| Focusing | central |
| Eyecups | twist-up (3 fixed positions) |
| Body | plastic, steel |
| Body filling | nitrogen |
| Waterproof | yes |
| Moisture resistance | yes |
| Degree of moisture/water protection | IP67, complete protection against dust and temporary immersion in water |
| Hermetically sealed design | yes |
| Adaptable to a tripod | standard 1/4" thread, requires an adapter (included in the kit) |
| Smartphone photography | yes |
| Size | classic |
| Application | hunting and fishing, military/field |
| Pouch in set | yes |
| Pouch/bag in set | pouch |
| Assembly and installation difficulty level | extremely simple |
| Mounting on a tripod | yes |
| For eyeglass wearers | yes |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!