

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Levenhuk Kelvin Nova PLUS 70/700 Phototelescope will help you take your first steps into the world of astronomy and astrophotography. With it, you will discover craters, seas, mountain ranges, and rilles on the surface of the Moon that are particularly well-defined when viewed through a special filter. In addition to Earth’s satellite, you’ll discover Saturn’s rings, the Galilean moons “dancing” around Jupiter, and the crescent of Venus as it changes phases. You will also be able to see some star clusters such as the Pleiades, Hyades, and Beehive Cluster.
You can instantly capture any beautiful view using only your smartphone. Place your iPhone or Android device in a special adapter and align its camera with the telescope’s eyepiece to start stargazing. You will capture vibrant photos and breathtaking videos like a pro, even if this is your first time trying astrophotography! To prevent blur in your precious shots, use the Bluetooth remote shutter to trigger your smartphone’s camera.
If you still have a few hours to wait before the starry night, you can use the phototelescope as a powerful telephoto lens for your smartphone camera to capture nature, architectural ensembles, and cityscapes. The image in the Levenhuk Kelvin Nova PLUS 70/700 is exactly as it appears in reality, not inverted like it is in conventional telescopes.
The phototelescope is assembled in just a few minutes, and the kit includes everything you need for observing and smartphone space photography.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028170 |
| Package size (LxWxH) | 89x44x21 cm |
| Shipping Weight | 7.4 kg |
| Optical design | refractor |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | multi-coated |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 70 |
| Focal length, mm | 700 |
| Highest practical power, x | 140 |
| Aperture ratio | f/10 |
| Resolution threshold, arcseconds | 2 |
| Limiting stellar magnitude | 10.8 |
| Eyepieces | Kellner MA 10mm (70x), Kellner MA 20mm (35x), aspherical 4mm (175x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 2x |
| Finderscope | Red Dot |
| Focuser | 1.25" |
| Filters included | lunar |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable, up to 1200 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | azimuth |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners, experienced users |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System, terrestrial objects |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!