

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Levenhuk Discovery New Gator 10–30x50 binoculars are highly versatile thanks to their adjustable magnification. You can change the magnification with a single flick of the lever on the eyepiece. This lets you quickly switch from focusing on a specific target to taking in the wider scene and then back again. The maximum magnification of these binoculars reaches an impressive 30x, while the minimum is a classic 10x. These zoom binoculars are the perfect companion for hunters, hikers, and wildlife enthusiasts. They easily adapt to any observation scenario.
Based on a classic Porro prism design, the optics are crafted from high-quality BK-7 glass. The binoculars feature a traditional, ergonomic design that provides a comfortable grip and delivers an image that is pleasant to look at. The fully coated lenses boost light transmission, making the view brighter and clearer. Focusing is controlled by a central wheel. You can adjust the interpupillary distance within the standard range, and there is also a built-in diopter correction ring.
The aluminum alloy body is splashproof. While using these binoculars in extreme weather conditions is not recommended, light rain or snow will not harm them. Since observing at very high magnifications can cause natural hand shake, mounting the binoculars on a tripod is highly recommended. A standard 1/4-inch tripod thread is conveniently located on the bottom of the body.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Discovery |
| Warranty | 10 years |
| EAN | 5905555023786 |
| Package size (LxWxH) | 21x20x8 cm |
| Shipping Weight | 1.06 kg |
| Prism type | Porro |
| With zoom | yes |
| Magnification, x | 10 — 30 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 50 |
| Optical design | 6 elements in 4 groups |
| Eyepieces | 4 elements in 3 groups |
| Objectives | 2 elements in 1 group |
| Optics material | BK-7 |
| Lens coating | fully coated |
| Exit pupil diameter, mm | 5 — 1.7 |
| Eye relief, mm | 16 — 10 |
| Twilight factor | 22 — 30 |
| Relative brightness | 25 — 2.79 |
| Resolution threshold, arcseconds | 5.2 |
| Field of view, ° | 4.4 — 1.7 |
| Field of view, m/1000m | 77 — 40 |
| Close focus, m | 8.2 |
| Eyepiece diopter adjustment, diopters | ±3 |
| Interpupillary distance, mm | 56 — 72 |
| Focusing | central |
| Eyecups | not foldable, rubber |
| Body | aluminum alloy, rubberized |
| Moisture resistance | yes |
| Degree of moisture/water protection | IPX3 (protection against spraying water) |
| Operating temperature range, °C | -15 — 50 |
| Adaptable to a tripod | standard 1/4" thread, requires an adapter (not included in the kit) |
| Size | classic |
| Application | hunting and fishing, military/field |
| Pouch in set | yes |
| Mounting on a tripod | yes |
| Pouch/case/bag in set | pouch |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!