

A maioria das nossas encomendas são enviadas em 2 dias úteis*.
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos. Todos os artigos devem estar nas suas condições originais e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. As despesas de envio não serão reembolsadas.
The Ermenrich Reel SLR600 PRO Tape Measure is a multifunctional 3-in-1 measuring tool that integrates a laser rangefinder, classic steel tape measure, and cross-line laser level into a single compact device.
Measuring capabilities
The built-in laser module can measure distances in the range of 0.2m to 60m with a high accuracy of ±2mm, making it an optimal solution for repair, installation, and finishing work. The function of switching the measurement reference point between the front and rear points of the device allows for precise calculations even in hard-to-reach places and complex room corners.
For quick measurements, the design includes a 5-meter, 19mm wide measuring tape with a convenient automatic locking mechanism. Furthermore, the integrated cross-line laser level helps users achieve perfectly straight horizontal and vertical lines from the first attempt. In this mode, it projects a red cross onto the working surface.
Functions and design
The functionality of the device is enhanced by its software features. It can automatically calculate area and volume as well as support single and continuous measurement modes. It also includes single and double Pythagorean functions for indirect calculations in hard-to-reach areas. With built-in memory for 20 results and a unit conversion option (m/ft/in/ft+in), it eliminates the need for manual calculations and minimizes the risk of errors on the job.
The measurement data is shown on an easy-to-read LCD display that ensures clear visibility in all working environments. The device runs on two AAA batteries (sold separately) and includes an auto-off function.
The device’s housing is made of impact-resistant ABS plastic with a non-slip, thermoplastic coating. This design ensures a secure grip and reliable protection against accidental damage.
The Ermenrich measuring solution streamlines a wide range of tasks. This all-in-one device combines a laser rangefinder with calculation functions, a tape measure, and a level within a single, protected body. It handles everything from quick measurements to complex indirect calculations.
Key features:
| Brand | Ermenrich |
| Warranty | 5 years |
| EAN | 5905555026954 |
| Package size (LxWxH) | 10x6x19 cm |
| Shipping Weight | 0.422 kg |
| Type | laser, ruler tape |
| Single distance measurement mode | yes |
| Scanning mode | yes |
| Measuring range | 0.2–60m |
| Units of measurement (length) | ft, ft + in, in, m |
| Measurement accuracy | ±2mm |
| Laser designator | 630–670nm, <1mW, class 2 |
| Laser beam color | red |
| Measuring time, sec | 0.1–3 |
| yes | |
| Area measurement | yes |
| Volume measurement | yes |
| Display | FSTN LCD |
| Pythagorean theorem feature | yes |
| Reference point | front edge, rear edge |
| Laser beam/device auto-off | 180 sec. (tape), 30 sec (laser) |
| History record | +, up to 20 readings |
| Power supply | 2 AAA batteries |
| Low battery status indicator | yes |
| Operating temperature range, °C | 0 — 40 |
| Length of the tape measure, m | 5 |
| Width of the tape measure, mm | 19 |
| Tape material | brushed steel |
| Tape measure specifications | self-locking |
| Case material | high-strength ABS plastic |
| Body | thermoplastic rubber coating |
| User level | professional |
| Application | general purpose |
Temos uma política de devolução de 14 dias. Se não estiver satisfeito com a sua compra, devolva-a na sua embalagem original e certifique-se de que coloca a embalagem original do produto dentro da caixa de envio para evitar quaisquer danos.
Todos os artigos devem estar no seu estado original e não devem ser utilizados. O valor da sua compra será reembolsado. .
As despesas de envio não serão reembolsadas.
Se a devolução se dever a um produto defeituoso, poderá ser compensado pelo envio da devolução.
Se necessitar de efetuar uma devolução, contacte-nos para obter mais informações.
- De 0 a 2 kg - custo de envio: 12,50 euros.
- De 2.001 kg a 30 kg - custo de envio: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - custo de envio: 30,00 euros.
Em caso de recolha no nosso armazém ou pontos de revenda - o envio é gratuito.
Obrigado por subscrever!
Este e-mail foi registado!