

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
The Levenhuk New Skyline BASE 60/700 AZ2 is an achromatic refractor with a 60mm aperture and a 700mm focal length. It allows you to observe the Moon, Saturn, Jupiter, Mars, and other Solar System objects. The instrument is versatile: You can use it as a telescope for the night sky or as a spotting scope for terrestrial observations. This model doesn’t require any complicated setup, so you can start exploring right out of the box. It is a wonderful gift that can spark a lifelong interest in astronomy for both kids and adults.
Simple mount controls
The optical tube is mounted on an AZ2 alt-azimuth mount. It is a very intuitive system: You simply move the tube up and down or side to side by hand. Locking screws let you secure the telescope in place once you’ve found your target. The tripod is made of lightweight but sturdy aluminum. You can adjust the tripod height to suit the observer, which is especially practical when the telescope is shared by both adults and kids. The accessory tray keeps all of your accessories within easy reach.
Extended set of accessories
The telescope comes fully equipped. You get 10mm (70x) and 20mm (35x) eyepieces, a diagonal mirror, and a 1.5x erecting eyepiece that provides a correctly oriented image. To double the magnification, just add the included 2x Barlow lens. A special lunar filter reduces the Moon’s brightness, helping you observe more surface details.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Levenhuk, Inc., USA |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028378 |
| Package size (LxWxH) | 97x28x17 cm |
| Shipping Weight | 4.63 kg |
| Optical design | refractor |
| Optical scheme | achromat |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 60 |
| Focal length, mm | 700 |
| Highest practical power, x | 120 |
| Aperture ratio | f/11.7 |
| Resolution threshold, arcseconds | 1.92 |
| Limiting stellar magnitude | 10.7 |
| Eyepieces | SUPER 10mm (70x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 2x |
| Finderscope | optical, 5x24 |
| Focuser | rack & pinion |
| Filters included | lunar |
| Tripod | aluminum |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth, AZ2 |
| Mount material | aluminum |
| User level | beginners, elementary |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System, terrestrial objects |
| Extended kit | yes |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!