

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
The Levenhuk Kelvin Snap 10x42 photobinoculars transform your smartphone into a powerful 10x telephoto camera. You will capture stunning shots without the pixelation of digital zoom, as the magnification comes from true optics. Share photos and videos instantly on social media or send them directly to your friends.
The Levenhuk Kelvin Snap is the secret to unlocking your smartphone’s true photographic potential. Capture the beauty of nature, dive into street photography, observe birds and wildlife, study intricate architectural details, or explore distant landscapes. These photobinoculars are the perfect companion for travel, sports events, and music festivals. You will capture all the raw emotion and action as if you had a front-row seat right by the stage!
Everything you need is in the box: a tripod, universal smartphone adapter, and Bluetooth remote shutter. Just mount the binoculars on the tripod, attach your phone, and start shooting! The universal adapter works with all Android and iPhone devices with no extra setup required. Thanks to the waterproof and dustproof body, you can confidently use the Levenhuk Kelvin Snap in any weather.
You can also use the Levenhuk Kelvin Snap as a classic pair of binoculars, exploring the world through the eyepieces.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555027920 |
| Package size (LxWxH) | 31x21x8 cm |
| Shipping Weight | 1.76 kg |
| Prism type | roof |
| Magnification, x | 10 |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 42 |
| Optical design | 7 elements in 5 groups |
| Eyepieces | 4 elements in 3 groups |
| Objectives | 3 elements in 2 groups |
| Optics material | BK-7 |
| Lens coating | fully multi-coated |
| Prisms coating | fully multi-coated |
| Exit pupil diameter, mm | 4.2 |
| Eye relief, mm | 16 |
| Twilight factor | 20.49 |
| Relative brightness | 17.6 |
| Resolution threshold, arcseconds | 4.7 |
| Field of view, ° | 5.8 |
| Field of view, m/1000m | 102 |
| Close focus, m | 2 |
| Eyepiece diopter adjustment, diopters | ±3 |
| Interpupillary distance, mm | 56 — 74 |
| Focusing | central |
| Eyecups | twist-up (3 fixed positions) |
| Body | plastic, steel |
| Body filling | nitrogen |
| Waterproof | yes |
| Moisture resistance | yes |
| Degree of moisture/water protection | IP67, complete protection against dust and temporary immersion in water |
| Hermetically sealed design | yes |
| Adaptable to a tripod | standard 1/4" thread, requires an adapter (included in the kit) |
| Smartphone photography | yes |
| Size | classic |
| Application | hunting and fishing, military/field |
| Pouch in set | yes |
| Pouch/bag in set | pouch |
| Assembly and installation difficulty level | extremely simple |
| Mounting on a tripod | yes |
| For eyeglass wearers | yes |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!