

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
The Levenhuk Kelvin Nova PLUS MAK 70/750 Phototelescope is your personal guide to the universe, bringing the Solar System and deep-sky objects a little closer. Simply mount your smartphone in the special adapter and align its camera with the eyepiece to begin your journey. Have you caught a particularly beautiful view in focus? Take a photo or video right away to save it as a memory. It doesn’t get any easier than this!
Start exploring the starry sky with Earth’s closest neighbor, the Moon. On its surface, you will see many wonders such as the craters Kepler and Plato or the Apennine and Alpine mountains. You can also explore the dark plains of the Sea of Rains and the Ocean of Storms. The telescope reveals countless faults, rilles, and shadowed details along the terminator line. Other interesting targets include Jupiter’s disk and its major moons, Venus’s crescent, and Saturn’s rings, which look like little “ears.” The optics also excel at resolving double stars and revealing bright star clusters.
The phototelescope is versatile, making it suitable for terrestrial observations as well. Capture mountains, treetops, and scenic views with incredible detail and magnification in the familiar orientation thanks to the advanced optics. To ensure your photos always come out sharp, vivid, and blur-free, control your smartphone’s camera via the Bluetooth remote shutter without touching the device.
One of the key advantages of the Nova PLUS MAK 70/750 is its light weight and compact size. This gives it a significant edge over refractors and reflectors, making it the perfect choice for outdoor photo shoots and astronomy trips. A carry bag is included.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028217 |
| Package size (LxWxH) | 58x11x20 cm |
| Shipping Weight | 2.8 kg |
| Optical design | catadioptric |
| Optical scheme | Maksutov-Cassegrain |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | aluminum, broadband anti-reflection |
| Primary mirror diameter (aperture), mm | 70 |
| Lens (mirror) shape | spherical |
| Focal length, mm | 750 |
| Highest practical power, x | 140 |
| Aperture ratio | f/10.71 |
| Resolution threshold, arcseconds | 2 |
| Limiting stellar magnitude | 10.9 |
| Eyepieces | Kellner MA 10mm (75x), Kellner MA 20mm (38x), aspherical 4mm (188x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 2x |
| Finderscope | Red Dot |
| Focuser | 1.25" |
| Filters included | lunar |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable, up to 1140 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners, experienced users |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System and deep-sky objects, terrestrial objects |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!