

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
The Levenhuk Kelvin Nova PLUS 130/650 Phototelescope will serve as your personal observatory and astrophotography studio. Point it at objects, track targets as they move across the sky, and capture stunning photos and videos without any advanced knowledge or lengthy setup! Simply assemble the contents of the box and mount your smartphone in the convenient adapter to get started.
The Levenhuk Kelvin Nova PLUS 130/650 is designed for thoughtful and comfortable observation as well as photography of deep-sky objects at low to medium magnifications. It provides a wide field of view and full immersion into the details. It also gathers enough light to vividly and expressively reveal large star clusters, nebulae, and galaxies. The Pleiades, Orion, Andromeda, the Milky Way, and hundreds of fainter deep-sky objects will all appear clearly before you.
It will also be interesting to observe the Moon: A special filter will make its surface particularly sharp and contrasty, allowing you to capture impressive images.
The mount will help track celestial objects across the sky so that they always remain in view. Adjust the focus, capture the perfect moment, press the shutter button, and admire your beautiful photo! To avoid accidentally blurring a rare shot, control the camera remotely by using the Bluetooth remote shutter for your smartphone. One press and the photo is saved.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028156 |
| Package size (LxWxH) | 93x48x26 cm |
| Shipping Weight | 17 kg |
| Optical design | reflector |
| Optical scheme | Newtonian |
| Optics material | BK-7 |
| Optics coating | 80% coating, aluminum |
| Primary mirror diameter (aperture), mm | 130 |
| Lens (mirror) shape | spherical |
| Focal length, mm | 650 |
| Highest practical power, x | 260 |
| Aperture ratio | f/5 |
| Resolution threshold, arcseconds | 1.1 |
| Limiting stellar magnitude | 12.6 |
| Eyepieces | Kellner MA 10 mm (65x), Kellner MA 20 mm (33x), aspherical 4mm (163x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 2x |
| Finderscope | Red Dot |
| Focuser | 1.25" |
| Filters included | lunar |
| Tripod | steel |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable, up to 1350 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | equatorial |
| Optical tube mounting mode | attachment rings (included) |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | experienced users |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | deep-sky objects |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!