

La mayoría de nuestros pedidos se envían en 2 días laborables*.
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si no está satisfecho con su compra, por favor devuélvala en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño. Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se reembolsará el valor de su compra. No se reembolsarán los gastos de envío.
The Levenhuk Kelvin Nova BASE 50/600 Phototelescope is designed for those who want to take their first step into space. It transforms the complex art of astronomy and astrophotography into a simple activity that even children can understand. With no tedious setup required, you can quickly find the Moon in the sky, focus, and take photos and videos on your iPhone or Android.
The Moon looks truly impressive through the Levenhuk Kelvin Nova BASE 50/600. You’ll clearly see the lunar seas, which are huge dark plains of solidified lava such as the Sea of Crises or the Sea of Rains. You can make out large mountain ranges such as the Apennines and the largest craters such as Copernicus, Plato, or the Tycho crater with its famous bright rays of ejected rock. The best view of the surface details comes with the included Moon filter.
Even the most carefully composed shots can sometimes come out blurry due to accidental vibrations or hand movements. To avoid this, we recommend using a Bluetooth remote shutter for your smartphone to control the shooting remotely without touching the telescope.
A key feature of this model is the mount with a pan handle that allows you to control the telescope just like a regular camera on a tripod. You don’t need to know anything about telescopes to point the Nova BASE 50/600 at a target.
The Levenhuk Kelvin Nova BASE 50/600 is a “moon” telescope that serves as your first step into the world of amateur astronomy. The undeniable advantages include its ease of use, an “all-in-one” package, and convenient smartphone photography.
Key features:
The kit includes:
| Brand | Kelvin |
| Warranty | lifetime |
| EAN | 5905555028187 |
| Package size (LxWxH) | 79x31x22 cm |
| Shipping Weight | 4.35 kg |
| Optical design | refractor |
| Optics material | optical glass |
| Optics coating | fully coated |
| Objective lens diameter (aperture), mm | 50 |
| Focal length, mm | 600 |
| Highest practical power, x | 100 |
| Aperture ratio | f/12 |
| Resolution threshold, arcseconds | 2.8 |
| Limiting stellar magnitude | 10 |
| Eyepieces | Kellner MA 10mm (60x), Kellner MA 20mm (30x) |
| Eyepiece barrel diameter, in | 1.25 |
| Barlow lens | 3x |
| Finderscope | optical, 5x24 |
| Filters included | lunar |
| Tripod | aluminum |
| Tripod height (adjustable), mm | adjustable, up to 1140 |
| Accessory tray | yes |
| Telescope control | manual |
| Mount | alt-azimuth |
| Optical tube mounting mode | dovetail plate |
| Dovetail mount | yes |
| Optical tube material | aluminum |
| Smartphone photography | yes |
| User level | beginners, elementary |
| Assembly and installation difficulty level | easy |
| Observed object | planets of the Solar System |
Tenemos una política de devoluciones de 14 días. Si usted no está satisfecho con su compra, por favor devuélvalo en su embalaje original y asegúrese de poner el embalaje original del producto dentro de la caja de envío para evitar cualquier daño....
Todos los artículos deben estar en su estado original y sin usar. Se le reembolsará el valor de su compra. .
No se reembolsarán los gastos de envío.
Si la devolución se debe a un producto defectuoso, es posible que se le compensen los gastos de envío de la devolución.
Póngase en contacto con nosotros para obtener más detalles si necesita realizar una devolución....
- De 0 a 2 kg - gastos de envío: 12,50 euros.
- De 2,001 kg a 30 kg - gastos de envío: 17,00 euros.
- A partir de 30,001 kg - gastos de envío: 30,00 euros.
En caso de recogida en nuestro almacén o puntos de reventa - el envío es gratuito.
Gracias por suscribirse.
¡Este correo electrónico ha sido registrado!